Wycieczka do Indonezji – informacje praktyczne przed wyjazdem

Wycieczka do Indonezji – informacje praktyczne przed wyjazdem

Indonezja to piękny, wyspiarski kraj oblewany przez ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Od pewnego czasu staje się coraz popularniejsza wśród turystów z Polski. W Indonezji można poczuć prawdziwie tropikalną atmosferę, a przy okazji zapoznać się z bogatą i różnorodną kulturą mieszkańców tutejszych wysp. Zanim zaplanujemy wyjazd, warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Wakacje w Indonezji – informacje praktyczne

W Indonezji nie ma wyraźnego podziału na pory roku – w tym miejscu można spotkać się jednak z określeniem pory suchej i deszczowej. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do października, natomiast deszczowa – od listopada do marca. Temperatury są wysokie przez cały rok, jednak w porze deszczowej istnieje ryzyko monsunów. Jest to okres, w którym w Indonezji można spotkać mniejszą ilość turystów, a także ceny samych wycieczek są niższe.

Do Indonezji z Polski można dostać się między innymi z Warszawy czy z Krakowa. Szacunkowy czas trwania lotu to niespełna 13 godzin – zależy to jednak od wyspy, którą wybierzemy oraz od tego, ile będzie przesiadek. Niestety, nie ma lotów bezpośrednich, które mogłyby skrócić czas podróży. Bilety lotnicze można kupić na własną rękę lub skorzystać z czarterów organizowanych przez biura podróży, dzięki czemu można uniknąć konieczności żmudnego planowania wyjazdu czy organizacji noclegów na własną rękę.

Od czerwca 2015 roku zniesiono obowiązek posiadania wizy – dzięki temu Polacy nie muszą się o nią starać przed wyjazdem, jeśli planują w Indonezji pobyt nie dłuższy niż 30 dni. Wjazd w granice kraju odbywa się na podstawie paszportu ważnego przez okres kolejnych 6 miesięcy.

Czy przed wyjazdem do Indonezji warto się zaszczepić?

Koszty leczenia w Indonezji są wysokie, dlatego każda osoba wyjeżdżająca do tego kraju powinna posiadać polisę, pokrywającą leczenie na wyspach. Cena konsultacji lekarskiej to około 15-20 USD, a w nagłych przypadkach nawet 200 USD. Zwrot kosztów dopiero po powrocie do kraju może znacznie uszczuplić portfel każdego turysty, który będzie potrzebować konsultacji lekarskiej – warto zwracać na to uwagę przy wyborze polisy.

Przed wyjazdem do Indonezji nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Jest to jednak kraj tropikalny, dlatego warto wykonać szczepienia zalecane. Wśród nich można wymienić szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi czy japońskiemu zapaleniu mózgu. Warto również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce chroniącej przed pojawiającymi się u turystów podróżujących do Indonezji zatruciami pokarmowymi oraz malarii, przenoszonej przez ukąszenia komarów.

Dodaj komentarz