Salt Mines Cracow – zagraniczne zwiedzanie Kopalnia Soli w sąsiedztwie Krakowa

Salt Mines Cracow  – zagraniczne zwiedzanie Kopalnia Soli w sąsiedztwie Krakowa

KRÓLEWSKIE MIASTO KRAKÓW

Kraków to przepiękne miasto znane na całym świecie. To miejsce niezwykle urokliwe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Na każdym kroku obcujemy tu z wielką historią, niepowtarzalnymi tradycjami i unikatowymi zabytkami. Jednak turyści, którzy słusznie zdecydowali się poczuć klimat Krakowa, powinni wiedzieć, że niedaleko tego wielkiego miasta znajduje się turystyczna perełka – kopalnia soli oddalona o kilkanaście kilometrów od granic miasta (Salt mine krakow).

SOLNY SKARB

Będąc w Krakowie warto jeden dzień poświęcić na wycieczkę do Wieliczki (Wieliczka tour) – urokliwego miasta nieopodal, którego największą atrakcją jest kopalnia soli (salt mine Krakow). Sól na tym terenie pozyskiwana jest od kilku tysięcy lat, a sama kopalnia prowadziła działalność przez ponad 700 lat. W 1978 r. Kopalnia Soli “Wieliczka” k. Krakowa (salt mine Cracow) została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Od tamtej pory cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem turystów z całego świata. Co roku odwiedza ją ponad milion osób.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Z Krakowa do Wieliczki (Wieliczka tour) można dostać się w pół godziny dzięki turystycznym autobusom i busom, które często kursują na tej trasie. Samo miasto jest sympatyczne i zadbane, jednak turyści najczęściej swoje pierwsze kroki kierują do największej atrakcji – kopalni. Zabytek można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Najlepiej wcześniej wykupić lub zarezerwować bilet ponieważ zainteresowanie – zwłaszcza w sezonie – bywa ogromne. Do wyboru są dwie trasy: turystyczna (klasyczna, najczęściej wybierana) i górnicza (bardziej wymagająca). Po zejściu schodami do podziemi czeka nas około 3 godziny wędrówki poprzez solne korytarze i komnaty. Za najpiękniejszy z przystanków uważana jest kaplica św. Kingi. zdobiona solnymi dziełami sztuki. W zachwyt turystów wprawia również pokaz świetlny zainscenizowany przy podziemnych jeziorach. Na końcu zaś, na sympatyków niebanalnych kolekcji, czeka największy na świecie zbiór solniczek.

CIEKAWOSTKI

Warto wiedzieć, że w czasie wycieczki do Wieliczki (Wieliczka tour) przyjdzie nam pokonać 800 schodów, w tym 380 już na początku, podczas schodzenia do kopalni. Pocieszające jest to, że na powierzchnię wywiezieni zostaniemy górniczymi windami. Jeżeli nie straszne są nam podziemne schody i windy, a klimatyczne wnętrza skradły nasze serca, dobrze wiedzieć, że w kopalni soli odbywają się liczne imprezy – w tym przyjęcie sylwestrowe, a dla chętnych czekają miejsca noclegowe.

WIELICZKA CO JESZCZE

W ostatnich latach zarówno Kopalnia Soli “Wieliczka” jak i samo miasto wychodzą do turystów z licznymi propozycjami, które sprawiają, że warto je odwiedzić. Od pewnego czasu w pobliżu głównego wejścia do kopalni soli znajduje się tężnia solankowa – nietypowa konstrukcja, która dzięki spływającej po niej solankowej wodzie ma właściwości lecznicze. Tężnia jest otwarta dla zwiedzających, a z jej szczytu widać panoramę miasta. Samo miasto jest przystosowane do ruchu turystycznego – mieszkańcy otwarci na gości, a infrastruktura dopracowana.

1 Comment

Dodaj komentarz