Wyszstko co musisz wiedzieć przed wakacjami w Turcji

Z nami nad morze…

Turcja jest jednym z państw, do których najczęściej wyjeżdżamy na wakacje. Przeglądając dane publikowane przez biura podróży, kraj ten znajdziemy zawsze w pierwszej piątce najpopularniejszych destynacji. Kraj jest o tyle ciekawy, że leży na dwóch kontynentach – w Europie i Azji, co sprawia że jest swojego rodzaju bramą pomiędzy oboma kontynentami.

Część Turcji która leży Europie to zaledwie trzy procent terytorium, pozostałe 97 procent pod względem geograficznym należy do Azji. Turcja to kraj niezwykły, spędzając tu wakacje znajdziemy mieszankę niezwykłych kultur i religii, które przejawiają się w budownictwie, kuchni tureckiej.>

To wszystko sprawia że turyści chętnie jeżdżą na wakacje do Turcji. Co za tym idzie w biurach podróży znajdziemy wiele ofert wyjazdu do tego pięknego kraju.

Plaże

Plaże w Turcji możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to piękne plaże piaszczyste, szerokie z łagodnym zejściem do morza. Drugie to plaże żwirowe. Na szczęście na obu tych plażach nie znajdziemy jeżowców, które nie są zbyt przyjemnymi żyjątkami, szczególnie jeśli jedziemy na wakacje z dziećmi.

Plaże w Turcji możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to piękne plaże piaszczyste, szerokie z łagodnym zejściem do morza. Drugie to plaże żwirowe. Na szczęście na obu tych plażach nie znajdziemy jeżowców, które nie są zbyt przyjemnymi żyjątkami, szczególnie jeśli jedziemy na wakacje z dziećmi. Przeglądając miejscowości wypoczynkowe w Turcji, możemy śmiało powiedzieć, że jedne z piękniejszych to plaże na półwyspie Bodrum – Camel Beach w Ortakent oraz piaszczysta plaża Long Beach niedaleko Kusadasi. Spędzając urlop w Marmaris, warto udać się na plażę Ocmeler, a natomiast w Oludeniz znajduje się laguna, uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Turcji.

Pogoda

Turcja położona jest w kilku strefach klimatycznych. Na wybrzeżu kraju występuje klimat śródziemnomorski, który objawia się dość wysokimi temperaturami.

Turcja położona jest w kilku strefach klimatycznych. Na wybrzeżu kraju występuje klimat śródziemnomorski, który objawia się dość wysokimi temperaturami. Najwyższe temperatury w Turcji możemy zaobserwować w szczycie lata, czyli miesiącach takich jak lipiec czy sierpień, kiedy to możemy wypoczywać w ponad 30 stopniowych temperaturach. W czasie lata opady w Turcji są dość rzadkie i krótkotrwałe, choć należy wziąć małą poprawkę na ostatnie zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie, które powoduje że w wielu europejskich krajach mamy doczynienia z anomaliami pogodowymi.

Hotele

Jeśli jedziemy na wakacje do Turcji z biurem podróży, nie musimy sami martwić się o sprawy związane z rezerwacją miejsca – wszystko załatwi za nas organizator imprezy. Trochę więcej zachodu mamy, gdy wybieramy się do Turcji na własną rękę, np. podczas podróży samochodem po Europie. Jednak w obu przypadkach warto przejrzeć przewodniki internetowe lub papierowe po Turcji i przeczytać informacje o najbardziej polecanych obiektach hotelowych. Pomocne będą tutaj także opinie o hotelach umieszczane na różnych stronach czy forach internetowych.

Hotele w Turcji w większości zachowują standardy europejskie, jednak za każdym razem gdy w biurze podróży sprzedawca oferuje nam wycieczkę, warto skorzystać zarówno z jego opinii na temat danego hotelu, jak również przejrzeć różne portale i fora internetowe, na których wypowiadają się inne osoby, które miały okazje spędzić wakacje w danym hotelu.

Bez wątpienia, do najbardziej popularnych i jednocześnie najwyżej ocenianych wśród polskich turystów, hoteli w Turcji należą:

Arycanda
Simena Sun Club
Iberotel Serra Palace
Venus
Alba Resort
Titan Select
Otium Eco Club Side
Club Santana
Joy Nashira Resort
Blue Star
Arancia Resort
Eftalia Village
Presa Di Finica

Kiedy jechać do Turcji?

Wybór terminu wyjazdu do na każde wakacje w dużej mierze zależy od tego, kiedy dostaniemy urlop. Przeważnie mieszkańcy Europy (w tym również) Polacy biorą urlop w środku lata – najczęściej w lipcu lub sierpniu.

Wybór terminu wyjazdu do na każde wakacje w dużej mierze zależy od tego, kiedy dostaniemy urlop. Przeważnie mieszkańcy Europy (w tym również) Polacy biorą urlop w środku lata – najczęściej w lipcu lub sierpniu. To sprawia, że w tym czasie ceny wycieczek są najdroższe, a o dobrych ofertach last minute możemy po prostu zapomnieć. Dlatego też wato pracować w okresie ścisłych wakacji i wyjechać albo tuż przed, czyli w maju lub czerwcu, albo tuż po, np. we wrześniu. Dzięki temu mamy okazję po pierwsze kupić wycieczkę do Turcji taniej, po drugie unikniemy tłumów na plażach. A to co jest tutaj jeszcze bardzo ważne, to fakt, że w tym czasie będziemy mieli równie dobrą pogodę jak w miesiącach letnich.

Ceny w Turcji

Przyjeżdżając do Turcji musimy przyzwyczaić się do niebotycznych kwot, dlaczego? Turecką walutą jest lira turecka (TL), która to z powodu inflacji przybrała bardzo wysokie nominały. Dla przykładu można podać że bilon nosi takie nominały jak 25,50 czy 100 tysięcy lirów, natomiast większość banknotów to już nominały oznaczone w milionach lirów. Na szczęście 5 lat temu w kraju przeprowadzono denominację i ceny są podawane w dwóch walutach – starszej i nowszej (TRY).

Na terenie Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka (symbol: TRY). Na wstępie, zanim powiemy jakie są ceny w Turcji, warto zaznaczyć że tureckie banknoty są dość podobne do siebie, stąd czasem nieuczciwi sprzedawcy widząc turystów, mogą próbować nas oszukać. Dlatego podczas czy to płacenia za zakupy czy wymiany waluty warto być bardzo uważnym.

Kupując wycieczkę na wakacje do Turcji, nie ma co się spieszyć z wymianą waluty w polskim kantorze. Dość opłacalne jest zabranie ze sobą na miejsce dolarów amerykańskich lub euro i wymiana ich na miejscu na turecką walutę. Można także zabrać ze sobą karty płatnicze, z których bez problemu możemy korzystać zarówno w punktach usługowych jak i pobierać pieniądze w bankomacie.

Jadąc do Turcji najlepiej zabrać ze sobą euro lub kartę kredytową lub płatniczą, taką jak Maestro czy Wiza. Jeśli chodzi o wymiany walut to bez problemu możemy tego dokonać w bankach i większości hoteli (z tym że kursy w bankach są bardziej atrakcyjne). Wygodnym wydaje się być korzystanie z bankomatów, gdzie będziemy mieli gwarancję optymalnego kursu.

Ceny mogą różnić się w zależności od regionu orz miejsca w którym kupujemy, zresztą jak w innych krajach. Najbardziej opłacalne są zakupy w większych, mało turystycznych miejscowościach oraz w supermarketach, które oferują najbardziej atrakcyjne ceny.

Przed wyjazdem na pewno warto zorientować się jak kształtują się ceny w Turcji, oto kilka przykładowych cen (ceny podane są w lirach, po denominacji):

truskawki 1kg – 3 liry
papierosy – 5 lir
kebab – 2 liry
papierosy – 5 lir
Turecka Coca-cola: 1,45
Piwo Efez 0,5 litra (sześciopak): 14,50
Ayran 0,3 litra: 0,69
Pomidory 1 kg: 2,19
Papierosy LM: 5,25

Gdzie spędzić wakacje?

Rozważając urlop w Turcji, biura podróży oferują nam wypoczynek w trzech regionach, którymi są Riwiera Turecka, Wybrzeże Egejskie oraz Wybrzeże Likijskie. Jeśli chodzi natomiast o najbardziej popularne miejscowości, do których możemy kupić wycieczkę, są to bez wątpienia Alanya i podobnie brzmiąca Antalya. Kolejnymi w kolejności są Belek, Bodrum oraz Side. Każda z tych miejscowości oferuje inne warunki zarówno do wypoczynku jak i zwiedzania. Turcja jest z pewnością jednym z państw, w którym warto spędzić wakacje.

Dodaj komentarz