Największe atrakcje turystyczne Egiptu

Z nami nad morze…

Arabska Republika Egiptu (tak brzmi pełna nazwa kraju) położona jest w Północno-Wschodniej Afryce. Do Egiptu należy również Półwysep Synaj położony na obszarze Azji. Kraj przecina Nil, najdłuższa rzeka świata, tworzący przy ujściu rozległą deltę. Początki państwa egipskiego sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Za potomków starożytnych Egipcjan uważani są Koptowie, którzy do dnia dzisiejszego zachowali odrębną kulturę, religię, a nawet własny język, który jest kontynuacją języka używanego przez starożytnych Egipcjan. W 641 roku kraj został podbity przez Arabów, na terenie kraju zaczęto budować meczety, a obowiązującą religią stał się islam. Do atrakcji turystycznych kraju należą przede wszystkim pochodzące z okresu Starego Państwa piramidy w Sakkarze i Gizie. W Aleksandrii zachowały się zabytki pochodzące z czasów rzymskich, są wśród nich między innymi katakumby. W Aleksandrii można zwiedzić również stare kościoły koptyjskie. W Kairze warto wybrać się do Muzeum Egipskiego ze zbiorami od najstarszych czasów w dziejach Egiptu.

Szarm el Szejk – atrakcje

Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wypoczynku w Egipcie z pewnością warto udać się do Szarm el – Szejk, które usytuowane jest na południu Półwyspu Synaj. Miasto leży nad Morzem Czerwonym dzięki czemu jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają wypoczynek na plaży. Szarm el – Szejk utrzymuje się obecnie przede wszystkim z turystyki. Turyści, którzy tutaj przybywają mają do wyboru ogromne możliwości: mogą zażywać kąpieli w morzu, pięknie się opalić, nurkować lub pograć w golfa. Do wyboru jest także wiele restauracji, które stoją na najwyższym światowym poziomie. Historia miasta zaczyna się mniej więcej w roku 1762. tym, co przyczynia się do obecności tak wielkiej liczby turystów z całego świata jest z pewnością międzynarodowy port lotniczy. Istnieje tutaj także port morski, przystań jachtowa oraz dość duży dworzec autobusowy. Jeśli zależy nam na miejscu, w którym mamy niemalże pewność, że urlop upłynie pod znakiem pięknego słońca oraz wysokiej temperatury Szarm el – Szejk jest miejscem idealnym.

Kair – stolica Egiptu

Mówiąc o Egipcie nie sposób nie wspomnieć o Kairze, który jest stolicą, a jednocześnie największym miastem w całym Egipcie. Kair położony jest nad Nilem. Wiele jego części usytuowanych jest także na wyspach oraz wysepkach różnej wielkości. Historia Kairu sięga mniej więcej roku 150 po narodzinach Chrystusa. To właśnie wtedy powstało miasto, które leżało na terenach, na których położony jest współczesny Kair. Obecnie Kair jest miastem, które przyciąga zarówno rzesze turystów z całego świata jak i mieszkańców Egiptu, którzy przenoszą się tutaj z obszarów rolniczych w poszukiwaniu lepszego życia. Nie brakuje w Kairze tak zabytków oraz miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest z pewnością Wieża Kairska. Jest to wieża telewizyjna, która położona jest na wyspie Zamalek. Wyspa ta jest jednocześnie dzielnicą Kairu. Wieża wznosi się na wysokość 187 metrów nad poziomem morza. Dekoracja wieży ma przywodzić na myśl kwiat lotosu. Wieżę wieńczy platforma widokowa, która udostępniana jest dla turystów.

Piramidy w Gizie

Egipt jest krajem, w którym znajduje się wiele zabytków sięgających swymi korzeniami czasów starożytnych. Do najsłynniejszych zabytków kraju należą piramidy w Gizie. Piramidy z daleka przypominają niewielkie pagórki, jednak z bliska ich potężne rozmiary sprawiają wielkie wrażenie na patrzących. Spośród piramid największa jest piramida Cheopsa. Jest tak duża, że może pomieścić w swym wnętrzu tak imponujące budowle jak bazylika świętego Piotra w Rzymie i londyńska katedra świętego Pawła. Obie te budowle zmieszczą się we wnętrzu piramidy Cheopsa jednocześnie. Budowa piramid zajmowało przeciętnie trzydzieści lat pracy, przy ich budowie zatrudnionych było około 100 000 robotników. Piramida Cheopsa powstała w XXVI wieku przed naszą erą i do dzisiaj jest największą budowlą kamienną na świecie. Wielką zagadką dla historyków i archeologów jest zbudowany około 2500 p. n. e. Wielki Sfinks, który strzeże piramid w Gizie. Postać Sfinksa jest symbolem władzy i mądrości faraona Chefrena. Warto zobaczyć także inne piramidy: w Sakkarze oraz w Duhszur.

Dodaj komentarz