Wrocław dla ciekawych. Garnizonowa świątynia i jej skarby

Wrocław dla ciekawych. Garnizonowa świątynia i jej skarby

Ten niezwykły zabytek architektury sakralnej kryje w swym wnętrzu wiele cennych skarbów. Jest imponującym dziełem sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie, oraz zabytkiem, któremu w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska koniecznie trzeba poświecić nieco uwagi. Kościół garnizonowy św. Elżbiety to jedna z najwspanialszych świątyń, jakimi może się poszczycić współczesny Wrocław. To również cenny przykład gotyckiego budownictwa oraz miejsce, które może każdego zachwycić bogatym wystrojem wnętrza. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Kościół garnizonowy św. Elżbiety to cenny przykład XIV-wiecznego budownictwa, a jego charakterystyczna wieża już dawno stała się ważnym elementem miejskiej panoramy. Ta trzynawowa bazylika stojąca w pobliżu rynku zachwyca też swymi rozmiarami. Kościelna wieża liczy sobie 90 metrów wysokości i jest cenionym punktem widokowym. Można z niej podziwiać zarówno Wrocław, jak i pobliskie Sudety. Swymi rozmiarami zachwyca też nawa główna, której wysokość wynosi blisko 30 metrów, z kolei długość to prawie 70 metrów. Wysokość naw bocznych to 13 metrów, z kolei ich szerokość dochodzi do 5, 5 metra. Kościół garnizonowy św. Elżbiety to wspaniałe wyposażenie wnętrza oraz wiele kaplic, które urzekają swym średniowiecznym charakterem. Zachwycają stalle oraz wczesnobarokowy ołtarz, wspaniale prezentuje się też kościelna ambona. Kto w czasie wycieczki postanowi zwiedzić ten kościół, ten będzie mógł zobaczyć ciekawą kolekcję rzeźby nagrobkowej. Epitafia w tym kościele to zbiór około 350 dzieł sztuki z XV i XVI wieku, który uznawany jest za największą i najważniejszą tego typu kolekcję na całym Śląsku. Choć w 1976 roku kościół ten został zniszczony przez pożar, udało się go pięknie wyremontować. Dzięki temu jego wnętrze znów zachwyca, a zgromadzone w nim zabytki sztuki sakralnej mają ogromną wartość. Można tu zobaczyć tak cenne zabytki, jak gotyckie sakramentarium, średniowieczne drewniane stalle oraz wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazem Michaela Leopolda Willmanna. Cennym zabytkiem z połowy XVII wieku jest kamienna ambona, wspaniale prezentuje się też fresk Sąd Ostateczny. Wszystko to sprawia, że kościół garnizonowy jest wyjątkowym miejscem, a jego wnętrze przyciąga wielu miłośników sztuki – nie tylko tej sakralnej.

Wrocław to wyjątkowe miasto, a wycieczki po jego terenie każdemu mogą dostarczyć wielu mocnych wrażeń. Warto w trakcie zwiedzania tego miasta przyjrzeć się dokładniej jego zabytkom sakralnym. Mają one ogromną wartość artystyczną i historyczną, a kościół garnizonowy św. Elżbiety jest na to najlepszym dowodem.

Dodaj komentarz