Kto chce lepiej poznać Bieszczady i ich dzieje, ten w czasie krajoznawczej wycieczki po ich terenie koniecznie powinien odwiedzić Baligród. To niezwykłe miasto ma się czym pochwalić, a spacer po jego terenie może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić uwagę?
Z kart historii – Baligród i jego dzieje
Wielkim walorem Baligrodu jest jego położenie u stóp Wysokiego Działu oraz malownicza sceneria Cieśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki temu staje się on doskonałym punktem na wczasy dla tych, którym marzą się wycieczki po górach. Warto jednak pamiętać, że Baligród skutecznie przyciąga ich tych gości, którzy więcej uwagi chcą poświęcić historii tej części kraju. Baligród to miasto mogące się pochwalić ciekawą przeszłością. Jego początki przypadają na początek XVII stulcia, kiedy to Piotr II Bal, podkomorzy sanocki, postanowił założyć miasto. Już w XVIII wieku Baligród był sporym ośrodkiem, zamieszkiwanym przez około 600 osób. Bliskość szlaków handlowych sprawiała, że chętnie osadzali się tu Żydzi, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju miasta i jego gospodarki. W Baligrodzie mieszkali również Rusini, dzięki czemu miasteczko to było wielokulturowym ośrodkiem, na terenie którego przenikały się ze sobą różne religie oraz tradycje. Aż do chwili wybuchu II wojny światowej w Baligrodzie żyły obok siebie trzy narody. W 1942 roku przestała istnieć miejscowa społeczność żydowska, natomiast ludność ukraińska została wysiedlona w ramach Akcji “Wisła” tuż po zakończeniu II wojny światowej. Dziś o trudnej historii Baligrodu oraz o jego utraconej wielokulturowości przypominają nam już tylko ciekawe zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?
Baligród: co warto zobaczyć na jego terenie?
Baligród może zachwycić niepowtarzalną atmosferą oraz zabytkowym układem urbanistycznym. Ważnym punktem jest tutejszy rynek, ozdobiony ważnymi dla mieszkańców miejscowości pomnikami. Pierwszym z nich jest charakterystyczny czołg, drugi pomnik z kolei przypomina o Polakach, którzy stracili życie w trakcie ataków UPA w sierpniu 1944 roku. W Baligrodzie nie brak też zabytkowych domów, w gronie których znajdują się ciekawe obiekty z XVIII stulecia. Kościół z końca XIX wieku, cmentarz żydowski oraz nekropolia wojenna, na której pochowano żołnierzy polskich i radzieckich – oto miejsca bardzo ważne dla Baligrodu, którym w czasie historycznej wycieczki po tej miejscowości z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Zachwyca również tutejsza cerkiew, która – dzięki remontowi – znów cieszy oczy turystów odwiedzających Bieszczady.