Kujawy – kraina pól, jezior i… soli

Kujawy – kraina pól, jezior i… soli

Kujawy warte odwiedzenia

Kujawy to kraina pól, jezior i soli. Pozyskiwana z solanek sól była niegdyś największym bogactwem Kujaw. Prawdopodobnie dzięki kujawskiej soli umocniła się wspólnota plemienna Polan i możliwe było stworzenie państwa pierwszych Piastów. Na Kujawach znajduje się wiele miejsc, wartych zwiedzenia.

Ciechocinek

Ciechocinek, jedno z najpiękniejszych polskich nizinnych uzdrowisk, cieszy się ponad 175-letnią tradycją lecznictwa. Największą atrakcja Ciechocinka jest Park Tężniowy. Trzy drewniane XIX-wieczne tężnie tworzą podkowę o łącznej długości 1741 m. Odparowująca solanka tworzy między tężniami leczniczy mikroklimat. W Parku Zdrojowym położonym między Łazienkami a tężniami znajduje się pijalnia zbudowana w stylu szwajcarskim w 1880 r. Ozdobą głównej parkowej alei jest fontanna Jaś i Małgosia oraz drewniana muszla koncertowa.

Dzięki źródłom solanki leczniczej od 1875 r. miano uzdrowiska należy również do Inowrocławia. W rozległym Parku Solankowym znajdują się obiekty inowrocławskiego uzdrowiska: Pijalnia Wód, Zakład Przyrodoleczniczy oraz sanatoria. Największą atrakcją są tężnie solankowe, a ponadto tereny rekreacyjne z Palmiarnią i ogrodem botanicznym.

Kujawy – kraina pól, jezior i… soli

Na Kujawach warto zajrzeć też do Kruszwicy. Jest ona znana z legendy o królu Popielu. W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy, bo rzeczywiście miejsce to było już w IX i X w. jednym z ważniejszych ośrodków władzy państwa piastowskiego. Gród piastowski leżał na wyspie jeziornej. Jego miejsce zajął zamek, z którego zachowała się ośmioboczna XIV-wieczna baszta, zwana Mysią Wieżą – roztacza się z niej piękny widok na jezioro Gopło.

Możemy odwiedzić również Rezerwat i Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia. Park powstał dla ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego obszarów związanych z początkami państwa polskiego. Dzikie brzegi jeziora są siedliskiem rzadkich roślin i zwierząt. Pomimo ochrony akwen Gopła nie jest wyłączony z rekreacji wodnej. Odwiedzających zachęcają plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego i porty jachtowe, np. w Kruszwicy.

Podążając szlakiem historii warto odwiedzić Brześć Kujawski (niegdyś rezydencja księcia Władysława Łokietka, późniejszego króla), który zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Wznoszą się tu dwa gotyckie kościoły św. Stanisława i św. Michała z XIV w. Fara św. Stanisława zachowała gotycką bryłę i elementy stylowe, m.in. schodkowe szczyty. Przy rynku, obecnie plac Łokietka, mieści się klasycystyczny ratusz zbudowany w pierwszej połowie XIX w. według projektu Henryka Marconiego.

Dodaj komentarz