Największa polska wyspa – Wolin

Największa polska wyspa – Wolin

Urozmaicony krajobraz

Wybierając się na turystyczną wyprawę warto poznać historię oraz legendy krążące wokół odwiedzanych miejsc. Zdecydowanie warta polecenia jest największa polska wyspa – Wolin. Wolin leży pomiędzy Zatoką Pomorską, Zalewem Szczecińskim i cieśninami Dziwny i Świny. Jest unikalną mozaiką krajobrazów, gdzie napotkamy piaszczyste plaże, wysokie klify, potężne, porośnięte lasem wzgórza i skryte w polodowcowych rynnach jeziora.

Największa polska wyspa – Wolin

Wolin -miasto, leży przy wylocie Dziwny z zalewu Szczecińskiego. Było w średniowieczu znaczącym portem, który występuje pod trzema różnymi nazwami: Vineta, Jumne i Jomsborg. W Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego można zobaczyć model średniowiecznego Wolina. Najcenniejszym zabytkiem Wolina jest gotycki kościół św. Mikołaja. Na wyspie Ostrów znajduje się Centrum Słowian i Wikingów, swobodna rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady, które stara się połączyć historię i legendy o Wolinie. Co roku w sierpniu odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów, w którym niewątpliwie warto wziąć udział i cieszyć się wspaniałą zabawą.

Turyści szukający żeglarskich wrażeń również znajdą coś dla siebie. Z myślą o nich powstał Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Urozmaicona linia brzegowa Zalewu Szczecińskiego i możliwość dotarcia do wielu interesujących miejsc, do których nie ma innych dróg, to wabik przyciągający co roku wielu turystów. Żeglowanie ułatwiają mariny we wszystkich nadbrzeżnych wsiach i miastach.

Międzyzdroje

Warto udać się również do Międzyzdrojów. Jest to nadmorskie letnisko, położone u podnóża morenowego pasma wzgórz, których wysokość przekracza 100 m n.p.m. W mieście zachowała się zabytkowa zabudowa przedwojennego kurortu z willami i pensjonatami z przełomu XIX i XX wieku. Do atrakcji należy molo o długości prawie 400 m. Wizytówka kurortu Międzyzdroje jest Aleja Gwiazd z odciskami dłoni i pamiątkowymi tablicami aktorów i reżyserów.

Woliński Park Narodowy

Turyści, którzy chcą przebywać bliżej przyrody powinni wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego. Obejmuje on najbardziej zróżnicowaną krajobrazowo część wyspy Wolin wraz z brzegami Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego oraz archipelagiem wysp wstecznej delty Świny. Królem parku wśród ssaków jest żubr, a wśród ptaków – bielik występujący w herbie parku. Na 28 – hektarowej, ogrodzonej, leśnej części Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się Zagroda Pokazowa Żubrów, gdzie turyści mogą podglądać życie króla polskich puszcz. Na terenie parku leżą też jeziora, tzw. Pojezierza Wolińskiego, m.in.: Czajcze, Warnowo, Domysłowskie i Łuniewo.

Dodaj komentarz