Albania – co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na wakacje?

Albania – co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na wakacje?

Przed wyjazdem na wymarzone wakacje, zawsze warto zapoznać się z miejscem, do jakiego planujemy się wybrać. Ułatwi nam to zaplanowanie czasu na miejscu, a także poznanie obecnej tam kultury czy nawyków. Podróże bez wątpienia są niesamowicie kształcące, dlatego warto korzystać z nich w pełni. W celu poszerzenia swojej wiedzy przed wyjazdem, najlepiej korzystać z zaufanych stron, które pełne są ciekawych informacji https://nawakacje.eu/5-ciekawostek-o-ruchu-drogowym-w-albanii/. Interesującym kierunkiem podróży, może okazać się Albania. Przekonaj się sam!

Położenie

Ten niewielki kraj znajduje się w południowo – wschodniej części Europy. Aż 75% powierzchni kraju zajmują góry, w tym najwyższy szczyt Mont Korab (2753 m n.p.m.). Kraj ten graniczy z Czarnogórą i Kosowem, Macedonią, a na południu z Grecją. Co więcej, posiada dostęp do takich mórz jak: Adriatyckie i Jońskie. Najważniejsze, a zarazem najchętniej odwiedzane miejscowości turystyczne w Albanii to: Durres, Wlora, Saranda i Ksamil.

Ruch drogowy

Albańczycy, podobnie jak Turcy, nieszczególnie przejmują się pieszymi. Ich styl prowadzenia pojazdu, należy raczej do chaotycznego. Okazuje się, że pomimo teoretycznych zasad ruchu drogowego, w praktyce na rondzie pierwszeństwo ma ten samochód, który jest większy lub droższy. Najlepszym rozwiązaniem jest poruszanie się po Albanii w ciągu dnia, gdyż nocą drogi, jak i większość samochodów, są słabo oświetlone. Jeśli zdecydujemy się na przemieszczanie samochodem, możemy liczyć na wypożyczalnie z szeroką ofertą, obejmującą między innymi wygody w postaci fotelika dla dziecka lub automatyczną skrzynię biegów.

Albania i jej atrakcje turystyczne

Jednym z największych plusów Albanii jest niesamowicie piękne śródziemnomorskie wybrzeże. Oprócz przepięknych plaż możemy trafić na warte uwagi trasy wspinaczkowe, a także trasy turystyczne w Parku Narodowym Dajti. Możemy zdecydować się również na wyprawę na najwyższy szczyt Albanii, czyli Korab (2 764 m n.p.m.). Co więcej, możemy zobaczyć ciekawe klify, które są uważane za jedno z najlepszych miejsc na Bałkanach do uprawiania paralotniarstwa. Dla miłośników sportu znajdą się trasy nie tylko do spacerowania czy wspinaczki górskiej, lecz także do kolarstwa. Nie można również zapomnieć o pełnych adrenaliny spływach kajakowych.

Kuchnia

Jednymi z najbardziej rozpoznawanych składników w kuchni albańskiej są: oliwa z oliwek, owoce morza, a także warzywa i owoce. Jedzenie przyrządzane przez Albańczyków jest nie tylko smaczne, lecz przede wszystkim zdrowe, ponieważ korzystają oni z lokalnych oraz sezonowych produktów.

Dodaj komentarz