Jak wyglądają obozy survivalowe dla dzieci?

Jak wyglądają obozy survivalowe dla dzieci?

Survival, czyli w języku polskim przetrwanie, to już od wielu lat popularny temat filmów i gier. Dla wielu osób dorosłych jest to także hobby, które praktykują chociażby przez częste samotne wycieczki do lasów czy w góry. Dla innych nauka survivalu to po prostu sposób na przygotowanie się na niespodziewane zdarzenia w przyszłości, które mogłyby wymagać umiejętności poradzenia sobie w trudnych warunkach. Coraz częściej organizuje się także obozy survivalowe dla dzieci, które mają łączyć dobrą zabawę z nauką przydatnych umiejętności. Jak takie obozy wyglądają? Co się podczas nich dzieje?

Atrakcje na obozach survivalowych dla dzieci

To, jakie konkretnie atrakcje będą oferowane na danym obozie zależy od jego organizatora. Są jednak pewne elementy takich obozów, które bardzo często się powtarzają.

Bardzo często można się chociażby spotkać z organizowaniem dla dzieci pogadanek na temat historii wojskowości, wraz z demonstracjami i możliwością zobaczenia na żywo ubioru oraz elementach wyposażenia wzorowanych na tych, jakie niegdyś się stosowało. Wiedza jest oczywiście podawana w taki sposób, aby dzieci nie zostały ani wystraszone, ani się nie nudziły.

Nie może zabraknąć takich atrakcji jak nauka budowania szałasu, rozpalania ognia czy zajęcia na strzelnicy. Często dzieciom umożliwia się także naukę strzelania z łuku czy inne atrakcje survivalowe (gry terenowe w lesie, wspinaczki po linach i wiele innych).

Poza tym uczestnicy mogą liczyć także na bardziej tradycyjne rozrywki, takie jak zwiedzanie pobliskich atrakcji czy gry zespołowe.

Czy obozy survivalowe są bezpieczne?

Naturalnym jest, że rodzice martwią się o swoje dzieci, zwłaszcza, kiedy mają się na jakiś czas z nimi rozstać. Nie ma jednak powodu do obaw – obozy survivalowe dla dzieci zawsze na pierwszym miejscu stawiają ich bezpieczeństwo.

Wszystkie zajęcia nadzorują doświadczeni, wykwalifikowani instruktorzy, którzy nie dopuszczą do tego, aby dzieciom stała się jakakolwiek krzywda. Organizatorzy są świadomi tego, że dzieci nie mają takich możliwości jak dorośli, dlatego też programy są dostosowane do wieku uczestników i nie wymagają od nich więcej, niż są oni zdolni zrobić.

Czy warto wysłać dziecko na obóz survivalowy?

Obozy survivalowe są świetną okazją, aby nauczyć dziecko niezależności i wielu przydatnych w ekstremalnych sytuacjach umiejętności, a przy tym zapewnić mu ciekawą letnią rozrywkę. Taki obóz będzie szczególnie atrakcyjny dla dzieci z miasta, które nie mają w ciągu roku wielu okazji do wypoczywania na łonie natury. Nie oznacza to jednak, że nie będą świetnie bawić się na nim również uczestnicy pochodzący z terenów wiejskich.

Dodaj komentarz