Gorce – błoga cisza i kontakt z naturą

Gorce – błoga cisza i kontakt z naturą

Leżące na południe od Krakowa Gorce to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich. Góry te mają do zaoferowania turystom nie tylko malownicze szlaki, rozległe polany (pozostałe po wypalaniu traw metodą żarową), ale też spokój i prawdziwie górski klimat. Ponadto część tego pasma znajduje się w granicach Gorczańskiego Parku Narodowego, przez który prowadzi wiele szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, a nawet konnych, co sprawia, że jest to miejsce atrakcyjne turystycznie praktycznie dla każdego.

Gorce – pomysł na wakacje lub krótki wypad w góry

Rozbudowana sieć szlaków w Gorcach stanowi dobre zaplecze dla turystów, poszukujących miejsca do aktywnego wypoczynku. Baza noclegowa w okolicznych miejscowościach (Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Lubomierz) jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu znajdą coś dla siebie wielbiciele zarówno luksusowych hoteli i pensjonatów, jak i agroturystyki czy samodzielnych domków do wynajęcia.

Dodatkowo urozmaicona rzeźba terenu i trasy o zróżnicowanym stopniu trudności i długości umożliwiają obcowanie z górami także w ramach jednodniowej wycieczki, co z pewnością docenią przyjezdni z Krakowa i okolicy, Nowego Sącza, Śląska czy Podhala.

Gorce – pomysły na piękne wycieczki

Choć najsłynniejszym celem wycieczek w tych górach jest Turbacz, Schronisko pod Turbaczem oraz Lubań, to jest wiele innych niezwykle malowniczych i widokowych tras w Gorcach. Wartą uwagi jest np. trasa żółtym szlakiem, prowadzącym z Rzek (Lubomierz) przez Jaworzynkę, Polanę Podskały, Gorc Troszacki i dalej na Kudłoń. Długość trasy można regulować i przykładowo iść od polany do polany, zyskując tym samym piękne widoki z różnych perspektyw. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają ochoty na bardzo długą wyprawę, a chcą doświadczyć górskiego klimatu.

Nieco bardziej wymagającym pomysłem jest zdobycie szczytu Gorca oraz wieży widokowej, znajdującej się na tym szczycie. Na Gorc można wejść niebieskim szlakiem z Lubomierza, również mijając po drodze rozległe polany, ścieżką edukacyjną z miejscowości Zasadne oraz z Ochotnicy Dolnej szlakiem zielonym. Na szczególną atrakcyjność szczytu wpływa znajdująca się na górze polana i rozległa panorama, obejmująca swoim zasięgiem Beskid Wyspowy, Sądecki, Żywiecki, Gorce oraz Tatry.

Dla turystów startujących z Rabki-Zdroju czy Poręby Górnej ciekawą propozycją będzie Polana Stare Wierchy, na której znajduje się schronisko PTTK. Polana słynie z widoków na Babią Górę, a przy dobrej pogodzie także na Tatry.

Inne atrakcje turystyczne – Gorce i okolice

Poszukiwacze dodatkowych atrakcji regionu nie będą zawiedzeni. Gorce i ich otoczenie to również interesująca architektura i pomniki historii. Wielbiciele architektury drewnianej i stylu zakopiańskiego koniecznie powinni udać się do Orkanówki.

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu jest także zdobywanie wież widokowych np. na wspomnianym już Gorcu i Magurkach. Z kolei będąc w okolicy Jaworzyny Kamienickiej, warto poświęcić chwilę Bulandowej Kapliczce, która jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w okolicy.

Dodaj komentarz