Zwiedzanie Borobudur – historia powstania i budowa świątyni

Zwiedzanie Borobudur – historia powstania i budowa świątyni

Starożytne buddyjskie świątynie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, którzy odwiedzają Indonezję. Jeśli masz zamiar odwiedzić wyspę Jawa to jednym z obiektów, które koniecznie musisz zobaczyć jest świątynia Borobudur, która zaskakuje nie tylko swoim monumentalnym wyglądem, ale także tajemniczą historią.

Historia Borobudur

Borobudur http://duabenua.com/pl/blog/borobudur-najwieksza-swiatynia-buddyjska-swiata/ to największa buddyjska świątynia świata, która znajduje się w pobliżu miasta Mageland na Jawie. Została wzniesiona na przełomie VIII i IX wieku na planie kwadratu. Nie wiadomo do końca kto i w jakim celu zbudował świątynie. Nie jasne jest też to, czemu niedługo po ukończeniu budowli miejsce to zostało opuszczone i zapomniane na wieki. Spekuluje się, że została wzniesiona podczas rządów dynastii Śailendrów, która pozostawiła po sobie liczne buddyjskie świątynie.

Dżungla, która otacza świątynie, zaczęła ją pomału pochłaniać i ukryła na setki lat, aż w końcu w 1814 roku świątynie odkrył oficer brytyjski. To właśnie Brytyjczycy docenili potencjał świątyni Borobudur, a Holendrzy zaczęli ją badać i odnawiać. Tajemnicza świątynia zyskała rozgłos na świecie i stała się obiektem zainteresowań milionów ludzi, którzy zainteresowani budowlą zaczęli przyjeżdżać w jej okolice.

Konstrukcja świątyni

Borobudur to kamienna konstrukcja, która umiejscowiona jest na wzgórzu. Ma kształt schodkowej piramidy, której wysokość osiąga 36 metrów, a podstawa 123 metrów. Zbudowano ją bez użycia zaprawy murarskiej i cementu. Jest zbudowana w stylu mandali, którą dokładniej widać dopiero z lotu ptaka.

Świątynia robi bardzo duże wrażenie na żywo. Zachwyca swoim wzornictwem, reliefami przedstawiającymi sceny z życia buddy oraz pomnikami. Pierwotnie przeznaczona była jako miejsce rytualnych pielgrzymek. Na szczycie Borobudur znajduje się wielka stupa, a na tarasach znajduje się kilkadziesiąt małych stup kształcie dzwonu oraz kilkaset posągów Buddy.

Zwiedzanie Borobudur

Zwiedzanie świątyni nie należy do najtańszych jednak warto przeznaczyć te 25$ aby ją obejrzeć. Jeśli jesteś uczniem, bilet możesz kupić o połowę taniej. Do świątyni można dojechać zarówno samochodem, autobusem, jak i ze zorganizowaną wycieczką, którą można wykupić w mieście. Łatwo więc jest dopasować sposób, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Na miejscu można także znaleźć przewodnika, który za niewielką cenę oprowadzi nas po świątyni i opowie o niej nieznane ciekawostki. Warto wybrać się na zwiedzanie świątyni właśnie z nim, ponieważ może to być ciekawsze doświadczenie niż zwiedzanie na własną rękę.

Podobno wschód słońca oglądany ze świątyni zapiera dech w piersiach. Jeśli więc nie straszna, jest Ci tak wczesna pobudka, to do świątyni najlepiej jest wybrać się jeszcze przed wschodem słońca. Zajmiesz sobie miejsce na jednym z punktów widokowych i będziesz mieć okazję podziwiać niezwykłą panoramę.

Borobudur to niezwykłe miejsce, które roztacza wokół siebie aurę tajemniczości. Potrafi zaskoczyć turystów nie tylko swoją historią, ale także wyglądem, który nieporównywalny jest do zabytków w innych krajach.

Dodaj komentarz