Zakopane – od wsi do najmodniejszego kurortu w Polsce

Zakopane – od wsi do najmodniejszego kurortu w Polsce

Gdy w XIX wieku Zakopane z niewielkiej wioski góralskiej stało się nie tylko modnym kurortem, lecz również ważnym ośrodkiem kulturalnym, do stolicy Tatr zaczęły przyjeżdżać najważniejsze postacie współczesnej kultury, często na stałe.

Styl zakopiański

Styl zakopiański, jaki do dziś króluje w mieście, został wykreowany przez znanego artystę Stanisława Witkiewicza. Gdy w 1873 roku z inicjatywy mieszkańców i bywalców kurortu powstało Towarzystwo Tatrzańskie, stało się pewne, że Zakopane i same Tatry zostaną już wkrótce najważniejszym letniskiem położonym na południu polskich ziem.

Zakopane to także prężny ośrodek narciarski z trasami zjazdowymi (chociażby stacja narciarska Szymoszkowa), trasami biegowymi czy słynną skocznią Wielka Krokiew.

Baza noclegowa

Niemal dwa stulecia tradycji Zakopanego jako najważniejszego ośrodka turystycznego na południu Polski, nie byłoby możliwe bez porządnej bazy noclegowej. Dziś miejsca do spania znajdą tutaj zarówno osoby oczekujące minimalnych warunków, jak i ci, dla których górski kurort kojarzy się z wygodą oraz luksusem. Szeroka baza noclegowa obejmuje zarówno schroniska, kwatery prywatne oraz hotele o rozmaitym standardzie. Do tych bardziej luksusowych należą takie, jak Kompleks Apartamenty Jan. Bez względu na to, na jaki standard zdecyduje się kochający Tatry czy zakopiański deptak turysta, to zawsze może liczyć na świeże powietrze, niezapomniane widoki i ogrom atrakcji bez względu na porę roku. Odpowiedni dla siebie nocleg można znaleźć bardzo łatwo, wpisując w wyszukiwarce frazę, np. “apartamenty Zakopane”.

Warto odwiedzić

Zakopane to także liczne muzea czy galerie. Najmłodsi mogą odwiedzić Muzeum Kornela Makuszyńskiego, starsi Miejską Galerię Sztuki czy Muzeum Walki i Męczeństwa. Oczywiście miejsc, dla osób spragnionych kontaktu z historią i kulturą jest znacznie więcej.

Aktywny wypoczynek, leniwe przemieszczanie się po Krupówkach, zwiedzanie muzeów czy świetne miejsce wypadowe do wciąż dziewiczych w wielu rejonach Tatr – Zakopane ma wiele twarzy i dlatego też nieprzerwanie cieszy się powodzeniem nie tylko wśród polskich turystów.

Dodaj komentarz