Wycieczka do Chorwacji

Wycieczka do Chorwacji

W ciągu ostatnich lat urlop w Chorwacji stał się wyjątkowo popularny wśród naszych rodaków. Do tego kraju na południu Europy przyciągają przede wszystkim niezwykłe, niespotykane nigdzie indziej krajobrazy, bogata baza noclegowa, liczne zabytki, wyśmienita kuchnia oraz sympatyczni, pomocni mieszkańcy.

Nie bez znaczenia jest też piękna pogoda, dzięki której sezon letni w Chorwacji trwa od połowy czerwca do połowy września, jednak wypocząć tam można i w maju. Jeżeli chcesz wiedzieć, o czym musisz pamiętać, mając w planach wakacje w Chorwacji, zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Urlop w Chorwacji – o czym pamiętać przed wyjazdem

Chorwacja wstąpiła do Unii Europejskiej w 2013 roku, nie jest jednak członkiem strefy Schengen. Na teren tego kraju wjedziemy za okazaniem dowodu osobistego i będziemy mogli zostać tam legalnie 90 dni bez paszportu. Językiem urzędowym jest chorwacki, jednak nie powinniśmy mieć większego problemu z dogadaniem się po angielsku, a także po rosyjsku.

Warto wspomnieć, że ruch turystyczny w Chorwacji odbywa się przede wszystkim w trzech regionach: na wybrzeżu adriatyckim, gdzie infrastruktura hotelowo-rozrywkowa jest najlepiej rozwinięta, w stołecznym mieście Zagrzeb oraz w okolicy Jezior Plitwickich, czyli parku narodowego położonego w centralnej części kraju.

Inne rejony są znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów, nie oznacza to jednak, że nie stanowią dobrego pomysłu na wakacje w Chorwacji. Baza noclegowa może nie być aż tak dobrze rozwinięta, gwarantuje to jednak większy spokój i ucieczkę od zgiełku popularnych kurortów, a także zdecydowanie niższe niż na wybrzeżu ceny.

Wakacje w Chorwacji – z biurem podróży czy samemu?

Na urlop do Chorwacji wybrać możemy się zarówno z biurem podróży, jak i samodzielnie wyszukując noclegi oraz planując trasę lub polując na bilety lotnicze w dobrej cenie. Wszystko zależy od tego, czy mamy zacięcie do szukania informacji w Internecie i wyławiania najlepszych ofert – jeżeli tak, to nasze wakacje w Chorwacji mogą być dzięki temu nieco tańsze. Wycieczka do Chorwacji z biurem podróży to z kolei komfort nie martwienia się o nic, opieka przewodnika i rezydenta oraz wybór spośród licznych hoteli o różnym standardzie i opcjach wyżywienia.

Wycieczki do Chorwacji – samochodem czy samolotem

Podróż z Polski do Chorwacji nie należy do krótkich, bowiem zarezerwować trzeba na nią trzeba około 15 godzin. To oczywiście okazja do zwiedzenia również i krajów, przez które będziemy przejeżdżać, czyli Słowację, Austrię i Słowenię. Jeżeli chodzi o wakacyjne wyjazdy w ciepłe kraje, zazwyczaj rekomenduje się podróż samolotem – jest szybsza i tańsza, odpada też strach przed awarią samochodu w trasie.

W przypadku Chorwacji sprawa ma się nieco inaczej, gdyż jest to kraj wyspiarski, a chcąc zwiedzić więcej, niż tylko jedną wyspę, na której będziemy nocować, musimy albo korzystać z transportu publicznego, albo wynająć samochód na miejscu. Dodatkowo, w kraju tym mocno rozwinięta jest infrastruktura kempingów, możemy więc wybrać się na stosunkowo tanie, fajne wakacje w Chorwacji, zabierając ze sobą namioty i wyżywienie z Polski.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na lot samolotem do Chorwacji, do wyboru będziemy mieli przede wszystkim czartery biur podróży, latających w sezonie do głównych ośrodków turystycznych, takich jak Split, Dubrownik czy region Istria. Z rejsowymi liniami lotniczymi dostaniemy się głównie do Zagrzebia, gdzie wynająć możemy samochód i ruszyć w dalszą trasę.

Wycieczka do Chorwacji

Zwiedzanie Chorwacji

Chorwacja nie jest dużym krajem – jej powierzchnia to nieco ponad 56 tysięcy kilometrów kwadratowych, zatem około 1/6 całkowitego obszaru Polski. Oznacza to, że dużą jej część zwiedzić możemy samochodem, odwiedzając najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w różnych regionach. A jest co oglądać – wakacje w Chorwacji pełne będą zapierających dech w piersiach widoków, malowniczych zatoczek, urokliwych uliczek oraz plaż, które, niestety, w większości są kamieniste. W całym kraju znajduje się zaledwie kilkanaście piaszczystych plaż. Największym powodzeniem cieszy się przede wszystkim Wybrzeże Dalmatyńskie i jego największe ośrodki: Zadar, Makarska, Split czy Dubrownik.

Planując urlop w Chorwacji nie możemy jednak zapominać o półwyspie Istria, znajdującym się na północy, a także o Parku Narodowym Jezior Plitwickich, wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym samym zestawieniu znajdziemy także przepiękną, zabytkową starówkę Dubrownika, którą również trzeba zobaczyć, jeżeli marzy nam się wycieczka do Chorwacji.

Dodaj komentarz