Weekend w Gdańsku – zobacz co warto tam zwiedzić

Weekend w Gdańsku – zobacz co warto tam zwiedzić

Gdańsk to jedno z Polskich miast, które co roku jest oblegane przez tysiące turystów. To nic dziwnego, ponieważ jest to jedno z najstarszych Polskich miast, które może się poszczycić wyjątkowymi zabytkami i atrakcjami. Ciekawa historia, liczne zabytki i niepowtarzalny klimat, który tam panuje potrafi oczarować nie jedną osobę, dlatego uważamy, że każdy choć raz powinien się tam wybrać – szczególnie jeśli mieszka w Polsce. Zobacz jak spędzić weekend w Gdańsku i co do zaoferowania ma to miasto, które to atrakcje sprawdzą się idealnie także jako pomysły na wycieczki szkolne.

Ulica Mariacka

Klimatycznych i romantycznych uliczek w Gdańsku jest bardzo dużo. Jedną z głównych jest ulica Mariacka, która prowadzi do Bramy Mariackiej i Kościoła Mariackiego. Można tam podziwiać zabytkowe kamienice z bogato zdobionymi fasadami, a także znaleźć miejsce, w którym można zjeść obiad lub wypić pyszną kawę. To idealne miejsce na mały spacer i zapoznanie się z klimatem Gdańskich uliczek, które znajdują się w pobliżu Starego Rynku.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Jest to jeden z głównych punktów Starego Rynku w Gdańsku. Oglądając pocztówki z Gdańska, gwarantuje Ci, że na ponad połowie z nich znajdzie się właśnie ta fontanna. Jest oblegana przez ludzi z aparatami, a to ile razy została uwieczniona na fotografiach ciężko byłoby zliczyć. Istnieje wiele legend na jej temat, które warto poznać, będąc tam na wycieczce.

Brama Żuraw

To kolejny symbol Polski, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Myśląc o Trójmieście jedną z pierwszych rzeczy, która pojawi Ci się przed oczami, z pewnością będzie Żuraw. To jeden z największych i najstarszych zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Niegdyś spełniał on dwie funkcje. Po pierwsze służył do stawiania masztów i przeładunku towarów a po drugie był brama miejską.

Muzeum Bursztynu

Jednym z symboli Polski jest oczywiście bursztyn. To właśnie my możemy poszczycić się największymi targami bursztynu na świecie i tym, że co roku przyjeżdża do nas tysiące kupców, którzy są zainteresowani właśnie tym kamieniem. Jeśli chcesz dokładnie przyjrzeć się historii bursztynu, dowiedzieć się, z czego tak naprawdę się składa i skąd pochodzi, to koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Można tam podziwiać prehistoryczne rośliny i zwierzęta, które zatopione są w bursztynie. Muzeum posiada też dość spory zbiór przedmiotów wykonanych z tego materiału.

Ratusz Głównego Miasta

To najbardziej charakterystyczny budynek w całym Gdańsku. Był on wiele razy rozbudowany w efekcie czego powstała piękna gotycko-renesansowa budowla. Można ją podziwiać z zewnątrz, jak i wewnątrz. W środku znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki, które potrafią zaprzeć dech w piersiach.

Bazylika Mariacka

W Gdańsku można podziwiać największą w Europie świątynie zbudowaną z cegieł. Bazylika to doskonały przykład sztuki gotyckiej, który zaskakuje swoim monumentalnym rozmiarem. Cała budowla powstawała aż 159 lat i skrywa w środku wiele zabytków. Można tam znaleźć Piete, Piękną Madonnę Gdańską oraz kopię znanego na całym świecie Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Za dodatkową opłatą można wejść na wieżę, z której można podziwiać panoramę Gdańska.

Molo

Być może Cię to zaskoczy, ale molo znajduje się nie tylko w Sopocie. Można je także podziwiać w Gdańsku w dzielnicy Brzeźno. Ma długość ok. 130 cm i wstęp na nie jest bezpłatny. Wokół znajduje się plaża i kąpielisko, z którego warto skorzystać, będąc tam latem. W okolicy jest też wiele barów i kawiarni, w których serwowane są pyszne potrawy.

Park Oliwski

To jeden z najpiękniejszych parków w Gdańsku, w którym można podziwiać cudowne rośliny, równo przycięte trawniki i krzewy o fantazyjnych kształtach. Można tam zrobić piknik i miło spędzić czas z rodziną na łonie przyrody. To dobre miejsce na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku.

Dom Uphagena

Jest to dawna siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Zobaczysz tam, jak mieszkali najbogatsi mieszkańcy Gdańska, pod koniec XVIII wieku. Właścicielowi bardzo zależało, aby po jego śmierci dom wyglądał tak samo, dlatego w testamencie ustanowił specjalną fundację, która ma zachować dom w niezmienionym stanie.

Weekend w Gdańsku to dobry pomysł na wycieczkę w każdą porę roku. To miasto potrafi zachwycać, a w dwa dni można zwiedzić sporą jego część.

Dodaj komentarz