Jest domową maskotką i wiernym przyjacielem. Może się też okazać idealnym towarzyszem podróży. Nie marudzi, chętnie poznaje świat, zapewnia nam bezpieczeństwo na szlaku – pies to wyjątkowy kompan, któremu do szczęścia nie trzeba wiele. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?
W Polsce coraz łatwiej znaleźć kwatery lub biwaki, na terenie których psy są mile widziane. Podróżowanie po kraju nie wymaga też od nas załatwienia żadnych specjalnych formalności. Ważne, by pies miał smycz, kaganiec oraz zaświadczenie, że został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Większą ostrożność należy zachować w chwili, gdy pupil ma nam towarzyszyć w zagranicznych wojażach. Każdy kraj ma swe przepisy, z którymi właściciele czworonożnych turystów koniecznie muszą się zapoznać przed wyjazdem. By przekroczyć granicę z psem, należy w porę wszczepić mu specjalny mikroczip, zaszczepić przeciwko wściekliźnie oraz wyrobić mu paszport. Są też kraje, w których wymagane jest dodatkowe zabezpieczenia psa przed kleszczami. Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta – w tych krajach psy są mile widziane, ale tylko po odrobaczeniu i zabezpieczeniu przed pasożytami.
Kleszcze: jak sobie z nimi radzić w podróży?
Kleszcze są problemem poważnym, z którym walczyć należy nie tylko w czasie podróży. Warto jednak podkreślić, że w czasie wędrówek po pustkowiach lub dalekich krajach możliwości skorzystania z pomocy weterynarza są bardzo ograniczone. Lepiej zatem dmuchać na zimne i w porę wypowiedzieć tym insektom walkę. Jak to zrobić? By kleszcz u psa nie pojawił się w ogóle, można przed wyjazdem zastosować odpowiedni preparat, np. Frontline Combo. Odpowiednie preparaty warto też zabrać ze sobą. Nieplanowana kąpiel w rzece może przecież sprawić, że dodatkowa aplikacja takiego preparatu okaże się rozsądnym posunięciem. Bez względu na to, jaka ochrona przed kleszczami została zastosowana, należy każdego dnia sprawdzać dokładnie sierść pupila. Jeśli znajdziemy kleszcza – musimy go usunąć. Im dłużej insekt ten żeruje na naszym przyjacielu, tym większe ryzyko zakażenia lub rozwoju jednej z wielu chorób przenoszonych przez te pasożyty. Do usunięcia kleszcza niezbędna jest pęseta, za pomocą której należy kleszcza wykręcić ze skóry pupila. Nie można insekta wyrywać, gdyż takie próby przeważnie kończą się pozostawieniem główki kleszcza w ciele pupila. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy weterynarza, który w sterylnych warunkach usunie przykrą pozostałość ze skóry psiaka. Warto też korzystać z wody utlenionej, dzięki której miejsce po usuniętym kleszczu będzie można dokładnie oczyścić. Przegląd skóry przyda się też właścicielowi, który również narażony jest na atak ze strony tych małych, za to wyjątkowo groźnych insektów.
Psi bagaż: co zabrać ze sobą?
Nie tylko preparaty mające chronić przed kleszczami i dokumenty wydane przez weterynarza są ważnymi elementami bagażu naszego pupila. Nasz pies nawet w podróży powinien mieć dostęp do swych rzeczy: kocyka lub legowiska, ulubionej zabawki, a przede wszystkim – do własnej miski. Pamiętajmy też o szczotce oraz psim szamponie. W podróży mogą się przecież zdarzyć różne sytuacje, zatem nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni urządzić pupilowi nieplanowaną kąpiel. Obrożę oraz smycz nasz pies powinien mieć zawsze. Kaganiec, nawet jeśli nasz pies jest niegroźny, również powinien znajdować się pod ręką. Z takim ekwipunkiem unikniemy kłopotów w podróży, a jednocześnie – zapewnimy swemu ulubieńcowi dogodne warunki w czasie wędrówki.
Nasz pies może się okazać doskonałym kompanem w czasie podróży. By cieszyć się wspólnie wędrówkami, nie trzeba wiele. Wystarczy tylko w porę zapoznać się z przepisami obowiązującymi w odwiedzanym kraju oraz zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swego ulubieńca.