Sewilla, Malaga i wiele innych, czyli najpiękniejsze miejsca Andaluzji

Sewilla, Malaga i wiele innych, czyli najpiękniejsze miejsca Andaluzji

Zwiedzając Andaluzję nie sposób się w niej nie zakochać. Piękne krajobrazy, niezwykle mili i uczynni ludzie, pyszne potrawy i WINKO. 😀 Lista najciekawszych miejsc w Andaluzji, którą przygotowałam jest zwieńczeniem tygodniowego wyjazdu, jaki odbyłam wraz z grupą bardzo sympatycznych osób (których wcześniej nie znałam) w kwietniu. Była to moja pierwsza wyprawa bez Łukasza i zapewne z rożnych powodów ostatnia.. 😀

Jak dojechać do Andaluzji

Do Andaluzji bardzo łatwo jest dojechać z Polski. Możecie dolecieć tam z kilku większych Polskich miast zarówno do Malagi jak i do Sewilli w całkiem niezłych cenach. Ułatwi Wam to poniższa wyszukiwarka.

Noclegi w Andaluzji

Jeśli chodzi o noclegi w Andaluzji to ceny w dużej mierze są uzależnione od pory roku oraz od tego, czy w danym momencie któreś z miast nie obchodzi akurat jakiejś fiesty. I tak na przykład można wyszukać zarówno przez Airbnb czy przez Booking fajne miejscówki znajdujące się w centrum miasta czy na starówkach w bardzo dobrych cenach.

Ronda

Listę najciekawszych miejsc w Andaluzji otwiera Ronda. To miejsce chyba najbardziej mnie zauroczyło. Ronda to niewielkie miasteczko położone jest w prowincji Malaga po obu stronach wąwozu, przez który przepływa rzeka Guadalevin. Jest to jedno z najstarszych miasteczek w całej Hiszpanii. Oddalone jest od Malagi o około 100 km, zatem można się wyrwać ze skąpanych w słońcu plaż Malagi i złapać oddech od plażowania w trochę innych, ale niezwykle ciekawych okolicznościach przyrody. Już sama droga prowadząca do Rondy stanowi nie lada atrakcję. Jest ona wyjątkowo kręta i zawija się w różnych ciekawych miejscach. Główną atrakcją miasteczka jest XVIII wieczny most Punto Nueve, którego zdjęcie przedstawiam poniżej. Więcej informacji o tym niezwykłym miejscu znajdziecie w oddzielnym poście poświęconym tylko Rondzie.

Setenil de las Bodegas

Kolejnym uroczym, górskim miasteczkiem znajdującym się na czele listy najciekawszych miejsc w Andaluzji jest Setenil de las Bodegas. Jest to jedno z tzw Pueblos blancos – białych miasteczek. Przebiega tu szlak turystyczny nazwany Ruta de los Pueblos Blancos, w skład którego wchodzi ponad 20 miast Andaluzyjskich. Każda z tych miejscowości leży na terenie gór Sierra de Grazalema. Charakterystyczną cechą tych miasteczek oprócz położenia wśród gór jest to, że są one kompletnie białe. Przepięknie świecą się w andaluzyjskim słońcu. Setenil de las Bodegas jest o tyle ciekawe, że część domów umieszczona jest pod samymi skałami. Skały częściowo są ścianami czy zadaszeniem domów. Wygląda to niezwykle malowniczo. Miasteczko znajduje się niedaleko wspomnianej wcześniej Rondy. W okolicy znajdują się uprawy winorośli, z których powstają znane i cenione wina oraz gaje oliwne i łąki.

Granada

Jak mówi słynne hiszpańskie przysłowie: “Quien no ha visto Granada, no ha visto nada” – “Kto nie widział Granady, nic nie widział“. Granada to bardzo wyjątkowe miejsce – pod każdym względem. Miasto położone jest u stóp robiącego ogromne wrażenie łańcucha górskiego Sierra Nevada z wiecznie ośnieżonym szczytem. Nawet podczas gdy na dole temperatura wynosi około 40 C na szczycie nadal leży śnieg. Ponad to miasto jest siedzibą jednego z najważniejszych hiszpańskich uniwersytetów i ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Najwiekszym  jednak i najbardziej znanym miejscem w Granadzie jest niewątpliwie Alhambra. To jeden z najbardziej rozpoznawanych budynków na całym świecie. Majestatycznie wznosi się on nad całym miastem. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich w całej Hiszpanii. Na zwiedzanie Granady należy poświęcić minimum jeden pełen dzień, a najlepiej zostać tu trochę dłużej. Oprócz Alhambry bowiem miasto ma jeszcze inne ciekawe miejsca do zwiedzenia i pełno krętych uliczek, w których warto jest się zgubić. Więcej o Granadzie i Alhambrze znajdziecie w oddzielnym wpisie.

Kordoba

Kordoba to kolejne andaluzyjskie miasteczko, które w pełni mnie urzekło. Położone jest w dolinie Gwadalkiwiru u stóp łańcucha górskiego Sierra Morena. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji w mieście jest wielki meczet muzułmański pełniący obecnie funkcję katedry- La Mezquita. Dla mnie osobiście jest on równie ciekawy co granadyjska Alhambra. Jego budowa rozpoczęła się w 786 r, a najwspanialsza część pochodzi z II połowy XX w. W budynku znajduje się 800 kolumn, które tworzą niesamowity klimat. Kolejnym, bardzo widowiskowym miejscem w Kordobie jest Most Rzymski – Puente Romano. Składa się on z 16 łuków, które pięknie komponują się ze starymi murami miasta i z samą starówką. Kordoba, ze względu na współistnienie na tym terenie chrześcijan, muzułmanów i żydów nazywana była miastem trzech kultur. Jest to wyjątkowe miejsce, na którego zwiedzanie należy przeznaczyć minimum jeden pełny dzień.

Sewilla

Sewilla to największe miasto a zarazem stolica regionu o tej samej nazwie. Jest to kolorowe i nietuzinkowe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Sewilla powinna się Wam kojarzyć z tradycyjnym hiszpańskim tańcem flamenco, Carmen czy Don Juanem. Mieliśmy okazję być tu podczas hucznie obchodzonego święta Feria de Abril. Hiszpanie uwielbiają święta i praktycznie co miesiąc odbywa się jakaś fiesta w poszczególnych regionach. Innym ważnym wydarzeniem w Hiszpanii, a szczególnie w Sewilli jest Wielki Tydzień, czyli Semana Santa. W Sewilli każdy kościół – a jest ich wiele ma swoją Matkę Boską, która jest wielbiona przez parafian, okolicznych mieszkańców. Najważniejszą z nich jest w Sewilli Macarena. Ponad 2 tonowy portal jest podczas Wielkiego Czwartku przenoszony ulicami Sewilli. Jest to najważniejszy moment w całym roku. Feria de Abril jest z kolei wielką fiestą, podczas której ubrane w piękne ludowe stroje hiszpanki celebrują nadejście wiosny tańcząc, śpiewając i bawiąc się. Tego wydarzenia nie da się opisać słowami, to trzeba zobaczyć! Trochę więcej o samej Sewilli będziecie mogli wkrótce przeczytać w oddzielnym wpisie.

Malaga

Malaga to spore miasto znajdujące się na popularnym wybrzeżu Costa del Sol nad Morzem Śródziemnym. To znany wakacyjny kurort, a zarazem jedno z najstarszych miast w Europie. Bardzo ciekawy port przesiadkowy zarówno do Afryki jak i do Ameryki Południowej. Można upolować całkiem niedrogie bilety lotnicze zarówno do Brazylii, jak i Argentyny czy Chile. Jest to też miasto rodzinne Antonio Banderasa i Pablo Picasso. W Maladze można znaleźć prawdziwy miks architektoniczny. Miasto powstało jako osada fenicka. Przez kolejne dziesiątki lat przechodziło z rąk do rąk. Można tu dostrzec wpływy kultury arabskiej, chrześcijańskiej, fenickiej czy też mauryskiej.  Nad miastem góruje twierdza Alcazaba  i zamek Castillo de Gibralfaro skąd można podziwiać przepiękną panoramę.  Malaga słynie ostatnio z ciekawych plaż, na których odpoczywają mieszkańcy całej Europy.

Torcal de Antequera

Niedaleko wspomnianej wcześniej Malagi znajduje się słynny rezerwat przyrody Torcal de Antequera. Znajdują się tu krasowe formacje skalne datowane na ponad 200 milionów lat. Tereny te niegdyś znajdowały się pod wodą tworząc dno tzw Oceanu Tetydy. Formacje przez lata pod wpływem czynników atmosferycznych przybierały przeróżne, fantazyjne kształty. Dzieje się to do dzisiaj. W okolicy znajduje się centrum turystyczne, w którym można dowiedzieć się więcej o tym miejscu. Stanowi również centrum wypadów trekingowych po rezerwacie.

Dodaj komentarz