Rytuały na Bali o których warto wiedzieć

Rytuały na Bali o których warto wiedzieć

Wyspa Bali potrafi zachwycić nie tylko swoimi rajskimi plażami i atrakcjami. To też miejsce bogate kulturowo i można tam oglądać niezwykłe rytuały. Zobacz, które z nich warto znać, zanim wybierzesz się w tamte strony.

Ceremonia Melasti

Odbywa się ona przed balijskim dniem ciszy inaczej zwanym Nyepi, kiedy mieszkańcy powstrzymują się od modlitw i wszelkich prac – nawet gotowania. Jest to idealna okazja do tego, aby oczyścić swoją duszę wodą – rytuał ten odbywa się na plażach i nad jeziorami. Po ceremonii mieszkańcy zanurzają się w wodzie w celu oczyszczenia.

Nyepi

Wspomniany już dzień ciszy przypada w okresie wiosennym – zazwyczaj w marcu lub kwietniu i wyznacza początek nowego roku. Podczas tego dnia obowiązuje zakaz rozpalania ognia, podróżowania i pracy od godziny szóstej rano do tej samej godziny następnego dnia. Zamknięte są także sklepy, restauracje, wyłączone zostają radio i telewizja a atrakcje na Bali są w większości nieczynne. Co ciekawe tego dnia zostaje nawet zamknięte międzynarodowe lotnisko i porty. Według legendy ziemie nachodzą wtedy złe duchy, które gdy zobaczą Bali w kompletnej ciszy, przekonają się, że wyspa jest wymarła i zostawiają wyspę na rok w spokoju. To unikatowe święto w skali całego świata. Tego dnia zakazane jest używanie światła i należy skupić się na medytacji i ciszy. Podobno za nieprzestrzeganie zasad grożą kary finansowe.

Ngaben

Mieszkańcy Bali to w dużej mierze wyznawcy hinduizmu. Według ich wierzeń, zanim zmarły zostanie wysłany na drugą stronę, powinien być oczyszczony przez ogień. Właśnie dlatego powstała ceremonia Ngaben, która polega na kremacji zmarłej osoby podczas specjalnego rytuału, który odbywa się w terminie wybranym przez starszych. Balijczycy nie uważają tej ceremonii za smutną, wręcz przeciwnie. Jest ona dla nich radosna i cieszą się, że bliska im osoba przechodzi w stan nirwany.

Makare-kare

To rytuał, który wywodzi się z wioski Tenganan i może być bardzo interesujący dla oglądających go turystów. Chodzi w nim o to, że mężczyźni spotykają się w trakcie walki i jako broni używają ciernistych liści pandanowych. Według tamtejszych wierzeń rytuał poświęcony jest bogu wojny – Indrze. Po całej walce uczestnicy są otaczani modlitwą przez starszych, dzięki czemu podobno nie czują bólu.

Atrakcje na Bali mogą przybierać wiele różnych form. Dla jednych będą to niezwykłe rytuały, które można zobaczyć tylko na wyspie. Dla drugich z kolei piaszczyste plaże i zabytki. Jedno jest jednak pewne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz