Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i jego skarby

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i jego skarby

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to wspaniały cel wycieczki dla każdego miłośnika przyrody. Ta część Podlasia może oczarować każdego – nie tylko pięknymi widokami, ale i bogatym światem fauny i flory. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Wycieczki po tak pięknym obszarze, jakim jest Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, mogą oczarować każdego miłośnika lasów. Park ten powstał w 1988 roku i swą powierzchnią obejmuje około 80% powierzchni Puszczy Knyszyńskiej – wspaniałego kompleksu leśnego, który urzeka nie tylko naturalnym bogactwem, ale i swymi historycznymi i kulturowymi walorami.

Wiadomo, że wycieczki po terenie tego parku krajobrazowego są okazją do nacieszenia się widokiem wielu ciekawych gatunków roślin, wśród których nie brak gatunków chronionych. Nie lada gratką jest tu możliwość podziwiania brzozy niskiej w jej naturalnym środowisku, nie brak tu również widłaków, rosiczek oraz ciekawych gatunków storczyków. Na terenie Puszczy Knyszyńskiej występuje też bagno zwyczajne oraz arnika górska, spotkać się tu można również z naparstnicą zwyczajną oraz lilią złotogłów. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest terenem bardzo chętnie odwiedzanym i przez ornitologów, którzy mogą tu obserwować tak ciekawe gatunki ptaków, jak żurawie, bociany czarne, głuszce i cietrzewie. Puszcza Knyszyńska może się też pochwalić żubrami, bobrami i wilkami, pojawiają się tu również łosie oraz rysie.

Dla turystów, którzy szukają wyjątkowych atrakcji przyrodniczych, nie lada gratką będą dość liczne rezerwaty przyrody, chroniące najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty Puszczy Knyszyńskiej. Ciekawie prezentuje się tu rezerwat leśny “Woronicza” oraz rezerwat “Stare Biele”, na terenie którego można się spotkać z siedliskami bagiennymi oraz z olsami. Inną atrakcją, której turyści spędzający czas w rejonie Puszczy Knyszyńskiej bardzo chętnie poświęcają swój czas, jest Arboretum w Konopnej Górze. Na jego terenie zgromadzono około 500 gatunków drzew i krzewów, pomiędzy którymi można spacerować do woli.

Kto chce urządzać wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Puszczy Knyszyńskiej, ten z pewnością doceni takie miejscowości, jak Knyszyn czy Supraśl. Na ich terenie można znaleźć tanie noclegi, a przy okazji nacieszyć się widokiem cennych zabytków. Knyszyn urzeka swą zabudową, w Supraślu można z kolei zwiedzić zespół klasztorny Bazylianów. W czasie wycieczki po tej części Podlasia warto też odwiedzić Jurowce – ciekawą wieś, na terenie której znajduje się muzeum poświęcone wsi białostockiej.

Dodaj komentarz