Jak wybrać śpiwór?

Jak wybrać śpiwór?

Wolny weekend staje się idealną okazją do spędzenia czasu na łonie natury. A tym razem to sformułowanie może nabrać zupełnie nowego znaczenia, jeżeli tylko zdecydujesz się na spędzenie nocy pod gołym niebem. Jak najbardziej da się to zrobić. Nie musisz być nie wiadomo jak odważny, by przenocować u podnóża góry bądź w pobliskim lesie, z dala od normalnej cywilizacji. Takie wakacje zapewnią ci mnóstwo emocji, które sprawią, że nareszcie poczujesz, iż naprawdę żyjesz. Pamiętaj jednak, by przed wyruszeniem na wyprawę koniecznie zainwestować w porządny sprzęt do spania. Dowiedz się, jak wybrać śpiwór, aby zakup na pewno był udany.

Śpiwór musi zostać wybrany zgodnie z ustalonym dla niego przeznaczeniem. Inny sprawdzi się bowiem na letnich wyprawach, w trakcie których noce są jeszcze dość ciepłe, a zupełnie inny podczas wypadów jesiennych lub zimowych, gdy nietrudno natknąć się na śnieg na podłożu. Najpierw ustal zatem, w jakich warunkach będziesz nocować. Następnie spójrz na różne modele śpiworów i sprawdź, do jakich temperatur powietrza są one przystosowane. Każdy z nich powinien mieć w swoim opisie informacje na temat trzech parametrów: temperatury komfortu, temperatury granicznej oraz temperatury ekstremalnej. Przyglądając się nim, możesz się dowiedzieć, czy dany śpiwór spełni twoje oczekiwania. Zwróć na te wartości szczególną uwagę, jeżeli zamierzasz nocować w górach, które nawet latem czy wiosną potrafią być jeszcze zaśnieżone.

Najpopularniejsze są bez wątpienia dwa typy śpiworów – mumie oraz klasyczne kołdry. Oba powinieneś rozważyć, zwracając uwagę na ich charakterystyczne cechy i zastosowanie. Kołdry, nazywane też kopertami, mają prosty kształt i przypominają dokładnie to okrycie, którym przykrywasz się w łóżku. Nie zapewniają za dużo ciepła. Przeważnie używa się ich w przyczepach campingowych jako takiej “podróżnej kołdry”. Są wyłącznie lekkim okryciem, więc na pewno nie zdołają zabezpieczyć twojego ciała w trakcie nocy spędzonej pod gołym niebem. Jeżeli marzy ci się takie szaleństwo, na pewno powinieneś zdecydować się na śpiwór o formie mumii. Jest on szerszy u góry i zwęża się do dołu. Zwykle posiada też dodatkowy duży kaptur. Takim śpiworem możesz owinąć się w całości, by zapewnić ciału przyjemne otulenie i ciepło.

Teraz już wiesz, jak wybrać śpiwór na wakacje, więc nie pozostaje ci nic innego, jak tylko od razu ruszyć na zakupy. Koniecznie zapoznaj się zarówno z ofertą sklepów stacjonarnych, jak i tych online. Śpiwory są bowiem tańsze przez Internet. Jeżeli zamówisz je w sklepie online, będziesz mógł pozyskać coś wysokojakościowego za całkiem przyjemne i nieobciążające budżetu pieniądze.

Dodaj komentarz