Górskie wycieczki – jak przygotować się na szlak?

Górskie wycieczki – jak przygotować się na szlak?

Górskie szczyty od lat przyciągają do siebie turystów, kusząc swym majestatem, pięknymi widokami oraz oferując liczne przygody. Dla jednych stanowią idealny sposób sprawdzenia granic swojej wytrzymałości, dla innych sposób na spędzenie miłego weekendu w towarzystwie najbliższych. Jednak, aby górskie wycieczki były przyjemne a przede wszystkim bezpieczne warto zawczasu odwiedzić sklep turystyczny, w którym to wyposażyć możemy się we wszelki potrzebny nam na trasie sprzęt.

Sprzęt niezbędny na każdej górskiej wycieczce.

Niezależnie od tego, w jakie góry jedziemy, jak dobrze się w nich czujemy i jaka pogoda panuje obecnie za oknem podstawa wyposażenia, która nieść będziemy w swoim plecaku zwykle wygląda podobnie. A jeśli już poruszona została kwestia plecaka, również jego wybór nie powinien należeć do przypadkowych. Ważna jest, aby posiadał on klamrę na wysokości klatki piersiowej ułatwiającą wielogodzinną wędrówka oraz wiele przegród przystosowanych do różnego typu asortyment. A tego warto zabrać ze sobą całkiem sporo. Do najważniejszego, którego nie powinno nam zabraknąć należą: mapa najbliższej okolicy, nawigacja GPS, w pełni naładowany telefon, krem z filtrem, scyzoryk, czapka, zapałki, gotówka, latarka oraz apteczka turystyczna. Dobrze jest także wyposażyć się w drugą parę odzieży, odpowiednią do szybko zmieniających się w górach warunków pogodowych. Jednak poza tym, co mamy w plecaku nie można zapominać także o jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii. W góry powinniśmy wybierać się jedynie w specjalistycznym obuwiu, przystosowanym do tego rodzaju aktywności. Powinny być to wygodne buty trekkingowe, najlepiej sięgające powyżej kostki zapewniające ochronę zarówno przed otarciami jak i przemoczeniem stop w wilgotnym terenie.

Nie zapomnij o jedzeniu

Podczas pieszych wycieczek górskich pamiętać należy również o zabraniu ze sobą prowiantu na cały dzień. To, z czego będzie się składał w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji jednak podstawą powinny być składniki wysokoenergetyczne. Do takich należą batony proteinowe, orzechy czy czekolady. Jeśli planujemy spędzić w górach zdecydowanie więcej czasu warto wyposażyć się także w tak zwane dania liofilizowane jednak na kilkugodzinne spacery w zupełności wystarczą ulubione kanapki.

Czy pora roku ma znaczenie?

W okresie letnim, nie pozostaje nam nic innego jak spakować odpowiednią ilość wody i wyruszyć w góry. Sprawa komplikuje się nieco, jeżeli planujemy nasze wędrówki w okresie zimowym. Tutaj dużo zależy już od stopnia naszego zaawansowania oraz wysokości gór, na które planujemy się wspinać. Większość profesjonalistów za podstawowe minimum zimowych górskich podróży, poza wcześniej wymienionym ekwipunkiem uważa: dodatkową parę rękawiczek, latarkę czołową, termos z ciepłym napojem, zimowy krem do twarzy oraz raki mocowane bezpośrednio do naszego obuwia.

Dodaj komentarz