Gdzie można pojechać w Polsce – ciekawe miejsca naszego kraju

Gdzie można pojechać w Polsce – ciekawe miejsca naszego kraju

Polska jest pięknym krajem. Niestety my Polacy, często sami jej nie doceniamy. A to wielki błąd, ponieważ nasz kraj ma nam do zaoferowania przepiękne zabytki, krajobrazy i inne godne uwagi atrakcje. Gdzie można pojechać w Polsce, by się o tym przekonać? Poniżej opisujemy kilka ciekawych miejsc naszego kraju.

Wrocław

Zapewne wielu z was zadaje sobie teraz pytanie, co ciekawego można zobaczyć w tak zatłoczonym mieście. Tymczasem Wrocław nie bez powodu jest nazywany Wenecją Północy. Znajdziemy tutaj wiele pięknych budynków, których nie sposób przeoczyć. Jednym z takich budynków jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z dwu wieżową fasadą. Ozdobiona jest ona wspaniałym, gotyckim portalem, który z daleka przyciąga wzrok turystów. Przy ulicy Katedralnej wznoszą się budynki archidiecezji wrocławskiej. Uwagę zwraca tutaj bogato zdobiona elewacja barokowego sierocińca Orphanotropheum. Godny uwagi jest również gotycko-renesansowy ratusz, którego elementy dekoracyjne widać z daleka. Wspaniałe gotyckie wnętrza Hali Mieszczańskiej, Sali Sądowej czy Sali Książęcej są tłem ekspozycji oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia. W podziemiach budynku mieści się Piwnica Świdnicka, dawniej gospoda, obecnie restauracja. Na rynku, ulicach wokół placu i pod zabytkami napotkać można małe figurki krasnali. Każdy z nich ma własne imię, pochodzące od funkcji jaką pełni. Spotkać możemy m.in. Pierożnika, Turystę, Śpiocha czy Rewolucjonistę. Wszystkie te krasnale są krewnymi Papy Krasnala, pomnika na ulicy Świdnickiej, który upamiętnia ruch Pomarańczowej Alternatywy. Warto udać się również nad Odrę, gdzie rozciąga się barokowy gmach Leopoldiny. Pośród wielu pomieszczeń wyróżnia się tu Aula Leopoldina z barokową dekoracją malarska i sztukatorską. Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest też wyspa Piasek. Godna uwagi jest tam potężna gotycka bryła kościoła Najświętszej Marii Panny i przylegające do niego barokowe zabudowania poklasztorne augustianów. Piękną, potężną budowlą jest także Hala Stulecia, przy której znajduje się fontanna multimedialna. Odbywają się tam w letnie wieczory spektakle „światło i dźwięk”. W pobliżu znajduje się także Ogród Japoński. Kolejną ciekawą budowlą jest wieża ciśnień pochodząca z 1904 roku. Jest to obecnie kawiarnia i punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta.

Gdzie można pojechać w Polsce poza Wrocławiem?

Będąc tutaj warto odwiedzić także jego okolice. Za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Dolnego Śląska uważany jest Milicz. Obok dawnego ratusza znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Siatkówki. Najcenniejszym zabytkiem Milicza jest zespół sakralny kościoła św. Andrzeja Boboli, zbudowany w latach 1707-1714 jako jeden z ewangelickich kościołów łaski. W parku nad Baryczą zobaczyć można ruiny XIV-wiecznego zamku Piastów oleśnickich i rezydencję Maltzanów wybudowaną w latach 1797-1798.

Trzebnica również zachęca do odwiedzenia. Słynie ona z zespołu dawnego klasztoru Cysterek założonego przez księcia śląskiego Henryka Brodatego i jego żonę, św. Jadwigę Śląską. Do kościoła św. Bartłomieja i św. Jadwigi przylega kaplica z nagrobkiem świętej księżnej.  Współczesny wygląd kościoła i zabudowań poklasztornych pochodzi z okresu przebudów w drugiej połowie XVII – XVIII wieku. Zachowały się niektóre elementy pierwotnej romańskiej kamieniarki w części portali. We wnętrzach jest bogato zdobione barokowe i rokokowe wyposażenie. Jeśli nie wiesz, gdzie można pojechać w Polsce to Wrocław i okolice są świetna propozycją na całodniową wyprawę w poszukiwaniu piękna architektury.

Kolejnym miejscem, do którego warto pojechać jest Oleśnica. Znajduje się tam renesansowy zamek książąt oleśnickich. W pobliżu rezydencji wznosi się gotycki kościół św. Jana Apostoła z XIV wieku. Dawne mury obronne reprezentuje zespół gotyckiej Bramy Wrocławskiej. Na płycie rynku stoi klasycystyczny ratusz. Do zespołu zabytków sakralnych należą połączone ze sobą kościoły gotyckie Najświętszej Marii Panny i św. Jerzego (pełni rolę cerkwi). Ponadto do zabytków zaliczamy również kościół św. Trójcy z XVIII wieku oraz kościół ewangelicki św. Zbawiciela, pierwotnie XV-wieczna bożnica.

Gdzie można pojechać w Polsce, będąc w okolicach Wrocławia?

Często odwiedzanym miejscem jest Lubiąż nad Odrą. Rozsławia go rozbudowywane od drugiej połowy XII wieku imponujące opactwo cystersów. Centrum założenia jest kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Pierwotnie romański, później gotycki przebudowywany w stylu barokowym razem z całym opactwem w latach 1681-1715. Najpiękniejszym wnętrzem pałacu jest opatów jest sala książęca.

Będąc w tych stronach możesz odwiedzić tez Środę Śląską. Była ona wzorem ustrojowym do zakładania innych miast na Śląsku. W gotyckim ratuszu na rynku mieści się muzeum. W zbiorach znajduje się „skarb średzki”, monety i biżuteria przypadkowo odnalezione podczas remontu w mieście. Po zachodniej stronie rynku dominuje potężna bryła kościoła św. Andrzeja z końca XIV wieku z wolno stojącą dzwonnicą z XV wieku – wieżą obronną.

Powyższe miejsca są skupione wokół Wrocławia, jednak to nie oznacza, że tylko tutaj warto przyjechać. Nasz kraj jest pełen malowniczych miejsc i tylko od ciebie zależy, które z nich odwiedzisz. Opisane przykłady pomogą ci jednak odpowiedzieć na pytanie, „Gdzie można pojechać w Polsce?” Będzie to idealny punkt zaczepienia, z którego możesz zaplanować swoja wymarzoną podróż po kraju.

Dodaj komentarz