Blisko natury – atrakcje Obornik Śląskich

Blisko natury – atrakcje Obornik Śląskich

Oborniki Śląskie to niewielkie miasteczko usytuowane w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Wydawać by się mogło, że jest to niezbyt ciekawe miejsc pod względem turystycznym, jednak jak to bardzo często w życiu bywa pozory mylą.
Oborniki Śląskie to typowe miasto uzdrowisko o niewielkiej liczbie mieszkańców (poniżej 10 000), położone w otoczeniu lasów i grzbietów Gór Kocich. W miasteczku funkcjonuje spora liczba sanatoriów, bardzo chętnie odwiedzanych przez liczną grupę kuracjuszy. Do najpiękniejszego i najliczniej odwiedzanego można zaliczyć Sanatorium Leśne położone w głębi lasu z niewielkim parkiem o bogatej roślinności, którą można podziwiać z drewnianej altany z widokiem na staw.
Miasto słynne jest z pięknych will, pensjonatów, czy też właśnie wspomnianych wcześniej sanatoriów, których większość została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku – najciekawsze z nich będące wizytówką miasta można zobaczyć spacerując ulicami Dworcową, Wyszyńskiego, Trzebnicką, Wrocławską.
Obowiązkowym punktem do odwiedzenia są dwa kościoły: kościół p. w. św Judy Tadeusza oraz kościół p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszy do dawna świątynia ewangelicka wybudowana w 1907 roku, przekształcona w 1982 roku na parafię Katolicką. Drugi to neogotycka budowla z 1901 roku zbudowana na planie krzyża łacińskiego.
Spacerując możemy natknąć się na drzewa pomnikowe – stare nawet 600 letnie dęby znajdujące się między innymi na krawędzi parku przy ulicy Wyszyńskiego.
Miłośnicy widoków powinni udać się na niewielkie wzniesienie o nazwie Grzybek. Nazwa pochodzi od znajdującej się tu altany, o takim właśni kształcie. Z Grzybka widać doskonale północno – zachodnią część miasta, przy odrobinie szczęścia jest też całkiem niezły widok na Karkonosze.
Przyjeżdżając do Obornik pociągiem czy też autobusem swoją podróż skończymy najprawdopodobniej na neoklasycystycznym, pięknie zbudowanym, dworcu z końca XIX wieku, który jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym w mieście.
Poza miejscem dla kuracjuszy w sanatoriach w mieście można znaleźć bez problemu pokój gościnny gdzie możemy się zatrzymać, Jest też kilka hoteli o bardzo przyzwoitym standardzie między innymi Hotel Olimpijski. Ciepły i przytulny nocleg mają do zaoferowania także Ośrodek Agroturystyczny Konski Dwór, Villa Barbara, Restauracja Perła, a także Szkolne Schronisko Młodzieżowe i to tylko kila wybranych miejsc gdzie można szukać noclegu, tak naprawdę jest ich zdecydowanie więcej.
Oborniki Śląskie będą idealnym miejscem na wycieczkę dla osób potrzebujących ciszy, spokoju i obcowania z naturą. Tu można odpocząć i nabrać sił do dalszego życia.

Dodaj komentarz