5 stolic, które koniecznie musisz zwiedzić

5 stolic, które koniecznie musisz zwiedzić

Są takie rzeczy, które można zrobić tylko samemu. Ewentualnie we dwójkę, ze swoją drugą połówką, zanim człowiek zostanie przykuty do jednego miejsca karierą, kredytem hipotecznym i pieluchami. Wśród tych rzeczy są między innymi podróże, a jest parę takich miejsc, które warto odwiedzić póki jeszcze jest się wolnym. Poniżej prezentujemy pięć europejskich stolic, które po prostu musisz zobaczyć, zanim będzie za późno!

1. Amsterdam

Cóż, prawdopodobnie nikogo nie dziwi obecność tego miasta na liście. Stolica konstytucyjna Holandii cieszy się szczególną renomą, stanowi swoisty symbol wolności i tolerancji. Jest to cel wycieczki dla osób odważnych i zdecydowanych. Czy wybierasz się tylko na weekend, czy na cały tydzień, z pewnością nie będziesz się nudzić. I to nie tylko ze względu na bardzo popularne i zachwalane rejsy kanałami (Amsterdam nazywany bywa „Wenecją Północy”), muzea czy szlifiernie diamentów, ale też atrakcje… nieco dyskusyjnej proweniencji.

Coffeeshopy, w których skosztujesz różnych zakazanych w Polsce specyfików, można odróżnić od zwykłych klubów i kawiarni dzięki temu, że w ich oknach wiszą charakterystyczne biało-zielone tabliczki. Szczególnym punktem programu wycieczki po Amsterdamie powinna zaś być kultowa już dzielnica czerwonych latarni – nie ma przymusu korzystania, ale zobaczyć bezwzględnie trzeba. A nie jest to przecież miejsce, do którego zaprowadzisz własne dzieci, prawda?

2. Londyn

Pozycja na liście niby oklepana, bo przecież Londyn trzeba odwiedzić w ogóle, nieważne kiedy i z kim. To prawda, że obejrzeć Pałac Buckingham, Trafalgar Square czy Kensington Gardens możesz z każdym, jednak nie wszyscy wiedzą, że Londyn w ostatnich latach nazywany bywa stolicą singli.

Wielu mieszkańców stolicy Zjednoczonego Królestwa narzeka, jak trudno jest tu znaleźć stałego partnera, jak łatwo za to o przygodny seks i krótkotrwale znajomości bez zobowiązań. W Londynie jest ponad 5000 klubów i pubów, a w każdy weekend odbywa się w nich ponad 200 imprez różnego rodzaju. W mieście funkcjonuje wiele agencji organizujących atrakcje dla singli – tzw. speed dating, bale karnawałowe i świąteczne, spotkania tematyczne, wycieczki. Zrobił się z tego swego rodzaju przemysł. Dla każdego coś miłego. I choć londyńskie ceny są iście odstraszające, może warto wybrać się tam na weekend?

3. Paryż

Ponad dwumilionowe „miasto zakochanych”, pełne zabytków i atrakcji turystycznych, uwiecznione w setkach powieści i na setkach filmów. Znajdują się tu takie światowej klasy cuda, jak Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, katedra Notre Dam, muzeum Luwr, Sorbona, Pałac Elizejski, nie wspominając o dziesiątkach kościołów i pałaców. Podobno jest to najlepsze miejsce, do którego można wybrać się z wybranką/wybrankiem swego serca. O Paryżu mówi się, że posiada niezwykły czar. Że spacer wąskimi brukowanymi uliczkami, szerokimi bulwarami, obszernymi placami czy brzegiem Sekwany to niezapomniane przeżycie. I pewnie, zawsze można tu wrócić po latach, z gromadką dzieci, ale to już nigdy nie będzie to samo. W końcu na wycieczkę życia ze swoją prawdziwą miłością udać się można tylko jeden jedyny raz.

4. Praga

Czemu akurat stolica Czech? Niby miasto jak miasto, Praga w końcu nie słynie z jakichś szczególnych atrakcji. Owszem, posiada przepiękne, unikalne stare miasto, ceny nie są wygórowane, mówi się też, że tutaj śpi się w dzień, a żyje nocą. Można tu zobaczyć Most Karola, Hradczany, dzielnicę żydowską, wzgórze Petrin, i tak dalej, ale co tak naprawdę odróżnia Pragę od innych miejsc? Otóż, stolica Czech ma do zaoferowania coś szczególnego – Muzeum Maszyn Erotycznych, czyli Muzeum mechanických erotických zařízení. Podobnie jak w przypadku Amsterdamu, raczej nie jest to muzeum, do którego ktokolwiek wybrałby się w towarzystwie pięciolatka. Z dziewczyną/chłopakiem, jak najbardziej, ale nie z potomstwem. A co tam można zobaczyć – cóż, to każdy musi sprawdzić sam.

6. Moskwa

Jedna z największych aglomeracji na świecie (liczy sobie ok. 17 milionów mieszkańców), a przy tym według najświeższych rankingów bodaj najdroższe miasto europejskie.

Z naszego punktu widzenia jest to miejsce nadzwyczaj egzotyczne. Trzeba zadać sobie sporo trudu, by móc się do niego wybrać (paszport, wiza, formalności…), poza tym podróże na wschód generalnie kojarzą się nam z pewnym wyzwaniem i niebezpieczeństwem. Wystarczy pooglądać filmiki w Internecie, by wyrobić sobie zdanie na temat Rosji, i prawdopodobnie nie będzie to dobre zdanie.

A co czeka nas u celu? Miasto tysiąca cerkwi, Kreml, Plac Czerwony, Galeria Tretiakowska, bajeczne stacje metra, prawdziwe cuda! Ponadto w Moskwie kwitnie życie nocne, nietrudno o przygodną znajomość, a przenikanie się różnych kultur pozwoli nam posmakować jedynego w swoim rodzaju klimatu. W Moskwie wolno przebywać bez rejestracji do trzech dni, stanowi więc doskonałe miejsce na krótki wypad.

Jaka jest wasza ulubiona europejska stolica?

Dodaj komentarz