Bycie fit jest obecnie bardzo modne. Coraz większą uwagę przywiązujemy do rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli rzeczywiście jesz regularnie, a Twoja dieta jest zbilansowana – nie musisz się o nic martwić. Jeżeli jednak kuchnię omijasz szerokim łukiem, a kalorie liczysz wręcz nałogowo to sygnał, że coś może być nie tak. Czy warto stosować dietę? Oczywiście, ale tylko wtedy, kiedy zachowujesz trzeźwy umysł.
Dieta powinna być przede wszystkim dokładnie przemyślana, a najlepiej opracowana przez dietetyka lub lekarza. Nie najlepszym pomysłem jest wybranie konkretnej diety z bogatej listy znajdującej się w sieci. Musi ona być doprana pod względem wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa i skład ciała.
Nie warto również opierać się jedynie na ograniczaniu spożywanych posiłków. Co prawda zapewne schudniesz, jednak w Twoim organizmie mogą zajść negatywne zmiany. Musisz pamiętać, że wraz z jedzeniem dostarczasz sobie energii. Organizm potrzebuje jej ok. 45-75% na trawienie, pracę serca, oddychanie oraz utrzymanie prawidłowej temperatury. Sporo, prawda? To oznacza, że kiedy stale ograniczasz racje żywnościowe Twój organizm jest regularnie wyniszczany. Waga pójdzie w dół, ale czy warto doprowadzić do tego w taki sposób? Nie sądzę…
Problemem mogą być także diety eliminacyjne. Zamiast ograniczania ogólnej ilości spożywanych składników eliminujesz z diety tylko jeden, wybrany. Jeżeli uważasz, że żywiąc się jedynie owocami i warzywami poprawisz stan zdrowia, możesz się rozczarować. W tym przypadku nie tylko braki energetyczne stają się wyzwaniem dla organizmu. Możesz doprowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych. To z kolei odbije się na Twoim wyglądzie i samopoczuciu. Czeka Cię również pogorszenie odporności z powodu długotrwałego niedożywienia. Poza tym wiele diet eliminacyjnych wzajemnie się wyklucza – z jednej strony mamy dietę sokową czy warzywną, z drugiej dietę wysokotłuszczową. Musisz bardzo uważać, ponieważ w wielu przypadkach są to diety opracowane jedynie dla celów komercyjnych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie diety do potrzeb Twojego organizmu. Może się okazać, że ciesząc się utratą wagi nie zauważysz negatywnych skutków swoich działań.
Punktem wyjścia do stosowania diety zawsze powinno być zdrowie – nie moda. Oczywiście odchudzanie spowodowane nadwagą czy otyłością jak najbardziej działa na korzyść organizmu. Nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko chorób takich jak cukrzyca typu II, czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. W tym przypadku walka z kilogramami jest uzasadniona.