Polska grami komputerowymi stoi. Jako kraj posiadamy nie tylko ogromną miłość do elektronicznej rozrywki, ale też rewelacyjnych producentów, którzy są w stanie tworzyć produkcje na światowym poziomie. Przedstawiamy kilka najciekawszych, naszym zdaniem, rodzimych gier komputerowych, które – chociażby z czystej ciekawości – warto zobaczyć.
Wiedźmin 3: Dziki Gon – hit nad hity
Oczywiście zestawienie musi otworzyć największy polski przebój, jakim bez wątpienia jest Wiedźmin 3: Dziki Gon. Fantastyczne wręcz połączenie gry akcji z cRPG sprawiło, że o firmie CD PROJEKT RED usłyszał cały świat. W przygodach Geralta z Rivii zakochali się gracze na wszystkich zamieszkiwanych kontynentach, a sama produkcja zyskała miano jednej z najlepszych gier w historii.
Wszystko to osiągnięto za sprawą genialnego scenariusza i fantastycznie wykreowanych postaci, ogromnego, przecudownego świata, ale też za sprawą dynamizmowi rozgrywki i świetnemu systemowi walki. Dopełnieniem jest wybitna oprawa dźwiękowa – zarówno pod względem dubbingu, jak i wspaniałej muzyce. Nic dodać, nic ująć – w tą grę po prostu trzeba zagrać!
Dying Light – zombie w stylu parkour
To kolejna produkcja polskiego producenta (firmy Techland), która osiągnęła wielki, międzynarodowy sukces. Dying Light przedstawia świat po apokalipsie zombie, my zaś wcielimy się w śmiałka, który musi w tym brutalnym świecie się odnaleźć. Co gorsza jednak, zombie nie będą jedynymi przeciwnikami: niestety zagrożeniem będą także inni ludzie.
Za co ludzie pokochali Dying Light? Za świetną oprawę, bardzo dynamiczną rozgrywkę (wykorzystującą bardzo fajne elementy parkouru) oraz za świetną opowieść. Ponadto, z ekranu wylewa się aż klimat zaszczucia, niebezpieczeństwa i ciągłego zagrożenia. A wszystko to otoczone jest ładną grafiką, dobrym dźwiękiem i niegłupim scenariuszem. Świetna, ambitna gra akcji!
Observer – cyberpunk po polsku
Tym razem przedstawiamy grę przygodową stworzoną przez mniejsze studio, tj. Bloober Team. Mniejsze studio nie oznacza jednak gorszej produkcji: wręcz przeciwnie. Observer przenosi nas do brudnego, mrocznego, ale fascynującego świata przyszłości i przestawia absolutnie genialną opowieść w klimatach cyberpunkowych. Co ciekawe, w roli głównej wystąpił sam Rutger Hauer – aktor znany z kultowego Łowcy Androidów.
Bez wątpienia to jedna z najciekawszych polskich gier, jaka kiedykolwiek powstała. Doskonały klimat, rewelacyjny i ambitny scenariusz, świetne zagadki i złożona, niebanalna rozgrywka – to tylko niektóre zalety produkcji. Polecamy ją z całego serca, jest to bowiem dzieło ambitne i dające graczowi powód do chociaż krótkiej zadumy.
This War of Mine – II Wojna Światowa oczyma cywilów
This War of Mine jest absolutnym fenomenem i grą, która w pewien sposób zrewolucjonizowała podejście nawet sceptyków wobec wirtualnej rozgrywki. Ten genialny tytuł od 11 bit studios wprowadzony został oficjalnie do kanonu lektur szkolnych ze względu na swoje wyjątkowe walory historyczne i artystyczne.
W grze pokierujemy szeregiem cywilów, którzy próbują przetrwać okres II Wojny Światowej. Musimy zadbać o podstawowe zasoby (czy to w drodze handlu czy poszukując ich w nocy), o podstawową infrastrukturę naszego rozpadającego się domu, czy niekiedy toczyć brutalne potyczki z szabrownikami. We wszystko to wplecione jest wiele mocji i nostalgii. Bez wątpienia to wybitna gra, z której możemy być dumni.
Zaginięcie Ethana Cartera – wspaniała opowieść w pięknej formie
Stworzone przez niewielkie studio The Astronauts Zaginięcie Ethana Cartera to jedna z najbardziej docenionych polskich gier w historii. Ta pierwszoosobowa gra przygodowa imponuje przede wszystkim fenomenalną opowieścią w klimatach weird fiction, zaskakując narracją i oryginalnym podejściem do przedstawienia opowieści.
Imponuje też pierwszorzędna oprawa graficzna i dźwiękowa, ciekawe zagadki środowiskowe i bardzo ciekawe wykreowanie świata (inspirowanego polskimi krajobrazami i obiektami). Zaginięcie Ethana Cartera to bez wątpienia jedna z najbardziej wartościowych pozycji wydanych przez rodzime studia, z którą bez cienia wątpliwości warto się zapoznać.
Znacznie więcej dobrych, polskich gier!
Oczywiście to ledwie przykłady świetnych, polskich gier. Jednakże w naszym przekonaniu, ze względu na ich walory, szczególnie zasługują one na uwagę i bez wątpienia warto się z nimi zapoznać. To absolutnie doskonałe, genialne i światowej klasy tytuły, którym warto poświęcić nieco czasu i uwagi. Uczulamy natomiast, że to tylko kropla w morzu wielu innych, fenomenalnych i równie docenianych gier komputerowych produkowanych nad Wisłą!