Najlepsze polskie gry komputerowe ostatnich lat

Najlepsze polskie gry komputerowe ostatnich lat

Polska grami komputerowymi stoi. Jako kraj posiadamy nie tylko ogromną miłość do elektronicznej rozrywki, ale też rewelacyjnych producentów, którzy są w stanie tworzyć produkcje na światowym poziomie. Przedstawiamy kilka najciekawszych, naszym zdaniem, rodzimych gier komputerowych, które – chociażby z czystej ciekawości – warto zobaczyć.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – hit nad hity

Oczywiście zestawienie musi otworzyć największy polski przebój, jakim bez wątpienia jest Wiedźmin 3: Dziki Gon. Fantastyczne wręcz połączenie gry akcji z cRPG sprawiło, że o firmie CD PROJEKT RED usłyszał cały świat. W przygodach Geralta z Rivii zakochali się gracze na wszystkich zamieszkiwanych kontynentach, a sama produkcja zyskała miano jednej z najlepszych gier w historii.

Wszystko to osiągnięto za sprawą genialnego scenariusza i fantastycznie wykreowanych postaci, ogromnego, przecudownego świata, ale też za sprawą dynamizmowi rozgrywki i świetnemu systemowi walki. Dopełnieniem jest wybitna oprawa dźwiękowa – zarówno pod względem dubbingu, jak i wspaniałej muzyce. Nic dodać, nic ująć – w tą grę po prostu trzeba zagrać!

Dying Light – zombie w stylu parkour

To kolejna produkcja polskiego producenta (firmy Techland), która osiągnęła wielki, międzynarodowy sukces. Dying Light przedstawia świat po apokalipsie zombie, my zaś wcielimy się w śmiałka, który musi w tym brutalnym świecie się odnaleźć. Co gorsza jednak, zombie nie będą jedynymi przeciwnikami: niestety zagrożeniem będą także inni ludzie.

Za co ludzie pokochali Dying Light? Za świetną oprawę, bardzo dynamiczną rozgrywkę (wykorzystującą bardzo fajne elementy parkouru) oraz za świetną opowieść. Ponadto, z ekranu wylewa się aż klimat zaszczucia, niebezpieczeństwa i ciągłego zagrożenia. A wszystko to otoczone jest ładną grafiką, dobrym dźwiękiem i niegłupim scenariuszem. Świetna, ambitna gra akcji!

Observer – cyberpunk po polsku

Tym razem przedstawiamy grę przygodową stworzoną przez mniejsze studio, tj. Bloober Team. Mniejsze studio nie oznacza jednak gorszej produkcji: wręcz przeciwnie. Observer przenosi nas do brudnego, mrocznego, ale fascynującego świata przyszłości i przestawia absolutnie genialną opowieść w klimatach cyberpunkowych. Co ciekawe, w roli głównej wystąpił sam Rutger Hauer – aktor znany z kultowego Łowcy Androidów.

Bez wątpienia to jedna z najciekawszych polskich gier, jaka kiedykolwiek powstała. Doskonały klimat, rewelacyjny i ambitny scenariusz, świetne zagadki i złożona, niebanalna rozgrywka – to tylko niektóre zalety produkcji. Polecamy ją z całego serca, jest to bowiem dzieło ambitne i dające graczowi powód do chociaż krótkiej zadumy.

This War of Mine – II Wojna Światowa oczyma cywilów

This War of Mine jest absolutnym fenomenem i grą, która w pewien sposób zrewolucjonizowała podejście nawet sceptyków wobec wirtualnej rozgrywki. Ten genialny tytuł od 11 bit studios wprowadzony został oficjalnie do kanonu lektur szkolnych ze względu na swoje wyjątkowe walory historyczne i artystyczne.

W grze pokierujemy szeregiem cywilów, którzy próbują przetrwać okres II Wojny Światowej. Musimy zadbać o podstawowe zasoby (czy to w drodze handlu czy poszukując ich w nocy), o podstawową infrastrukturę naszego rozpadającego się domu, czy niekiedy toczyć brutalne potyczki z szabrownikami. We wszystko to wplecione jest wiele mocji i nostalgii. Bez wątpienia to wybitna gra, z której możemy być dumni.

Zaginięcie Ethana Cartera – wspaniała opowieść w pięknej formie

Stworzone przez niewielkie studio The Astronauts Zaginięcie Ethana Cartera to jedna z najbardziej docenionych polskich gier w historii. Ta pierwszoosobowa gra przygodowa imponuje przede wszystkim fenomenalną opowieścią w klimatach weird fiction, zaskakując narracją i oryginalnym podejściem do przedstawienia opowieści.

Imponuje też pierwszorzędna oprawa graficzna i dźwiękowa, ciekawe zagadki środowiskowe i bardzo ciekawe wykreowanie świata (inspirowanego polskimi krajobrazami i obiektami). Zaginięcie Ethana Cartera to bez wątpienia jedna z najbardziej wartościowych pozycji wydanych przez rodzime studia, z którą bez cienia wątpliwości warto się zapoznać.

Znacznie więcej dobrych, polskich gier!

Oczywiście to ledwie przykłady świetnych, polskich gier. Jednakże w naszym przekonaniu, ze względu na ich walory, szczególnie zasługują one na uwagę i bez wątpienia warto się z nimi zapoznać. To absolutnie doskonałe, genialne i światowej klasy tytuły, którym warto poświęcić nieco czasu i uwagi. Uczulamy natomiast, że to tylko kropla w morzu wielu innych, fenomenalnych i równie docenianych gier komputerowych produkowanych nad Wisłą!

Dodaj komentarz