Jakie kwestie między partnerami warto ustalić przed ślubem?

Jakie kwestie między partnerami warto ustalić przed ślubem?

Gdy dwie zakochane w sobie osoby tworzą związek, po pewnym czasie spotkań i poznawania się zwykle podejmują decyzję o ślubie. Po romantycznych zaręczynach i wstępnych planach weselnych zwykle przychodzi czas także na ustalanie bardziej przyziemnych spraw. Młodzi bardzo często na tym etapie orientują się, że po ślubie wiele w ich życiu się zmieni i nie wszystko jest takie oczywiste.

Co się zmienia po ślubie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ślub w życiu młodych ludzi wprowadza niemałą rewolucję. Bardzo często oznacza on zmianę miejsca zamieszkania, niekiedy na bardzo odległą od rodzinnego domu. Zmiana mieszkania równie często oznacza zmiany w życiu zawodowym.

Ślub to dla kobiety zazwyczaj także zmiana nazwiska, a ta pociąga za sobą liczne formalności. Jest ich szczególnie dużo, gdy w parze ze zmianą nazwiska idzie zmiana miejsca zameldowania czy prowadzenia działalności. Ślub to także koniec okresu, kiedy każda ze stron żyła na własny rachunek, bo trzeba będzie nieco pozmieniać kwestie finansowe.

Decyzja o miejscu zamieszkania

Obecnie coraz więcej par mieszka ze sobą już przed ślubem i o ile jest to mieszkanie własne, to ślub nie spowoduje wielu zmian. Najczęściej jednak młodzi mieszkają w lokalu wynajmowanym albo w rodzinnych domach. Trzeba więc podjąć wspólną decyzję, gdzie będą mieszkać.

Najlepszym wyborem jest samodzielne, choćby niewielkie mieszkanie. Coraz mniej par obecnie decyduje się mieszkać z rodzicami i teściami. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, warto postarać się o choćby częściowe oddzielenie mieszkań.

Kwestie finansowe i majątkowe

Ślub to dobry czas, by zastanowić się, czy wszystkie pieniądze w małżeństwie będą wspólne, czy każde z małżonków chce zachować pewną odrębność. Warto podjąć decyzję o tym, czy będzie wspólne konto lub upoważnienie do już posiadanych rachunków.

Gdy pobierają się osoby, które dorobiły się już pewnego majątku, bardzo często decydują się one podpisać intercyzę, co jest bezpiecznym rozwiązaniem. 

Posiadanie dzieci

Małżonkowie na długo przed ślubem powinni uzgodnić między sobą kwestię posiadania dzieci w przyszłości czy ewentualnych kroków w razie braku możliwości zajścia w ciąże.

Bardzo często kilka lat po ślubie powstają prawdziwe dramaty, gdy okazuje się, że jedna ze stron jednak nie chce dziecka albo nie jest w stanie zaakceptować adopcji. Należy też ustalić, kto przejmie opiekę nad dziećmi, gdy one się urodzą.

Styl życia i podział obowiązków

Narzeczeni zawczasu powinni ustalić między sobą, jak będą chcieli spędzać czas wolny, jak często będą spotkać się z rodziną czy wyjeżdżać na wakacje. Wiele konfliktów rodzi także podział domowych obowiązków. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy na przykład mężczyzna wychował się w tradycyjnym domu, a kobieta chce podziału obowiązków domowych równo po połowie.

Dużo łatwiej jest swoje założenia co do podziału obowiązków zweryfikować w praktyce tym parom, które przed ślubem mają okazję mieszkać samodzielnie. W dzisiejszych czasach coraz wyraźniej panuje przekonanie, że dom jest wspólny i małżonkowie razem powinni o niego dbać. Sposobów na podzielenie się obowiązkami jest bardzo dużo.

Jedni decydują się podzielić czynności na te, które każdy lubi robić. Inne pary wyznaczają naprzemienne dyżury na daną czynność domową. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się też zlecać domowe zadania na zewnątrz i zatrudniają firmę sprzątającą, a zamiast gotować zamawiają catering dietetyczny.

Jak widać, aby małżeństwo było udane warto zawczasu na spokojnie omówić ze sobą główne kwestie. takie jak finanse, rodzina, porządki czy czas wolny. Poczynienie takich ustaleń jeszcze przed ślubem daje pole do dyskusji i kompromisów, tak potrzebnych w małżeństwie. 

Dodaj komentarz