Wakacje w Maroko – uczta kolorów i smaków

Wakacje w Maroko – uczta kolorów i smaków

Bajkowa Kraina Tysiąca i Jednej Nocy na północy Afryki. Maroko to kraj zróżnicowany, kolorowy, pełen smaków i zapachów, gdzie lokalna kultura w połączeniu z kuchnią i niezwykle zróżnicowaną przyrodą daje mieszankę, którą trzeba zobaczyć. Z pewnością zostaniemy tu oczarowani tym, jak różnorodny może być krajobraz – wysokie góry sąsiadują tu z rozległymi pustyniami, znajdziemy też głębokie wąwozy i doliny. Urlop w Maroko oznacza wypoczynek na rozległych piaszczystych plażach i dania jednej z najlepszych kuchni na świecie. Do Maroka warto przyjechać nie tylko po to, by odpocząć w jednym z wielu pięknych hoteli, ale również po to, by poczuć prawdziwą stronę Afryki – kolorową i pełną życia.

Życie poza kurortami

Maroko jest krajem pięknym i ciekawym, jednak niewiele może się wydarzyć przy hotelowym basenie i w hotelowej restauracji. Aby ujrzeć jego prawdziwe oblicze, warto wybrać się poza kurort, by zwiedzić kraj kolorowy i tętniący życiem. Pamiętajmy, że kurorty na potrzeby turystów utrzymywane są wciąż w stylu europejskim, a prawdziwe Maroko europejskie nie jest. Wystarczy wyjść na ulice marokańskich miast, by przekonać się, że Marokańczycy eksponują swoją kulturę i na każdym kroku pokazują ją turystom. Bardzo rzadko można spotkać tutaj restauracje z jedzeniem innym niż lokalne. Popularne sieci fast food odstraszają natomiast wysokimi cenami. Dlatego warto skorzystać z oferty nie tylko restauracji, ale również ulicznych kramów, gdzie skosztujemy prawdziwej marokańskiej kuchni za niewygórowaną sumę pieniędzy. Marokańczycy ze swojej kuchni są na tyle dumni, że organizują szkolenia dla turystów z marokańskiej kuchni. Na tego rodzaju szkoleniach możemy poznać tajemnice smaków prosto z Maroka, by potem oczarowywać swoich znajomych już w domu. To świetny pomysł, jeżeli chcemy wzbogacić wakacje w Maroko w niepowtarzalne doznania.

Maroko to nie tylko plaże, ale również góry. Można spróbować poznać je bliżej, wybierając się na wędrówkę lub zwiedzając je i oglądając krajobrazy przez okna wypożyczonego samochodu. Woda w górskich strumieniach jest niezwykle czysta, zatem dobrym pomysłem wydaje się, by choć na chwilę się w niej zanurzyć i schłodzić w upalny dzień. Jednak z szacunku dla marokańskiej kultury, jeśli jest to miejsce oblegane przez Marokańczyków, należy pomyśleć o ubraniu mniej skąpym niż bikini. Nie zmienia to faktu, że Marokańczycy są ludźmi bardzo otwartymi i chętnymi do rozmów z turystami. Można się czasem od nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat ich kraju.

Wakacje w Maroko - uczta kolorów i smaków

Co trzeba zobaczyć w Maroko?

Souk El Had d ‘ Agadir – czyli niedzielny targ w Agadirze. Jest tutaj aż sześć tysięcy sklepów, targ ma ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych! Otwarty jest od wtorku do niedzieli po dwanaście godzin dziennie, zatem możemy dobrać do siebie porę zakupów, a kupimy tu absolutnie wszystko, co marokańskie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na marokańskie przyprawy, które tutaj służą do przygotowywania dań kuchni lokalnej, jednak mogą okazać się przydatne również w przypadku naszych potraw. Ciekawe są również stoiska z wyrobami ze skóry wielbłądziej. I oczywiście nie należy zapominać o targowaniu się! W krajach arabskich tej tradycji nie wolno ignorować.

Dolina Ptaków – świetne miejsce zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Na miejscu znajduje się niewielkie zoo, plac zabaw, a także ptaszarnia z egzotycznymi gatunkami ptaków, zatem jeżeli wakacje w Maroko spędzamy z dziećmi, jest to świetna propozycja. Dodatkowo możemy tutaj podziwiać piękną roślinność. Możemy odwiedzić także kompleks ogrodowy, który jest symbolem przyjaźni pomiędzy Maroko a Portugalią, a także symbolem zażegania ich dawnego konfliktu.

Marrakesz – znane na całym świecie miasto, które jest czwarte co do wielkości w Królestwie Maroka. Zwiedzimy tutaj dziesiątki zabytków miasta, piękne meczety, ale również możemy stać się uczestnikami wielu wydarzeń kulturalnych, które mają tutaj miejsce. Odbywają się tutaj festiwale filmowe i taneczne, festiwale muzyki sakralnej i słynny Sun Festival. Wielowiekowa północnoafrykańska tradycja Maroka tutaj właśnie oddana jest dokładnie i można ją podziwiać w najczystszej postaci.

Wodospady Imouzzer – u podnóży Atlasu Wysokiego, na wysokości niespełna 1200 m n.p.m. leży wioska, która słynie z wodospadów. Chętnie spędzają tutaj czas wolny mieszkańcy Maroka. Warto zobaczyć to miejsce wiosną, kiedy rzeka wzbiera na sile, a wodospady są jeszcze bardziej imponujące. W pozostałych porach roku, kiedy wodospady są spokojnymi strumieniami, warto się tutaj wybrać ze względu na piękne widoki: wąwozy, doliny i kolorowe góry.

Dodaj komentarz