Poznaj bliżej Koszalin

Poznaj bliżej Koszalin

Koszalin to miasto znajdujące się w północno-zachodniej części Polski, należące do województwa zachodniopomorskiego. Jest miastem na prawach powiatu. Miasto końcem 2020 roku posiadało blisko 107 tysięcy mieszkańców. Koszalin leży na Pobrzeżu Koszalińskim, a od centrum miasta do Morza Bałtyckiego jest zaledwie 11 km. Jakie wiadomości Koszalin warto jeszcze przeczytać, aby poznać bliżej to miasto? Co warto w tym mieście zobaczyć?

​Muzeum w Koszalinie

Muzeum założone w roku 1947. Posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcję związaną z historią miasta i regionu. Można na przykład poznać sztukę rzemiosła dawnego, historię związaną z codziennym życiem mieszkańców Pomorza w XX wieku, dowiedzieć się jak wyglądała niegdyś używana waluta, średniowieczny wygląd miasta i inne ciekawe informacje w wielu wyjątkowych wystawach. Na uwagę zasługuje również fakt, że w okolicach muzeum znajduje się niewielki skansen.

​Koszalińska Kolej Wąskotorowa

W Koszalinie w trakcie sezonu kursuje zabytkowa kolej wąskotorowa, której początki sięgają końca XIX wieku. W okresie wakacyjnym przejazdy są regularne, a poza sezonem jedynie na zamówienie. Sama działalność kolei wąskotorowej jest również związana z działalnością ekologiczną i uświadamianiu o ochronie przyrody, więc jest szczególnie popularna wśród wycieczek klasowych. Do dyspozycji wycieczkowiczów dostępny jest również przewodnik.

​Park Wodny Koszalin

Dla osób szukających miejsca do odpoczynku i relaksu lub przyjemnego spędzenia urlopu wypoczynek w aquaparku jest bardzo ciekawą opcją do rozważenia. Obiekt znajduje się w bliskim położeniu Góry Chełmskiej i występujących tam rozległych lasów, co w znacznym stopniu uatrakcyjnia pobyt w tym miejscu. Do dyspozycji odwiedzających oddano również liczne sauny i miejsca takie jak na przykład grota solna.

​Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej w Koszalinie jest zbudowana w XIV wieku gotycka katedra, która obecnie służy za kościół rzymskokatolicki. Jest to bez wątpienia jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków znajdujących się w mieście zachowany w bardzo dobrym stanie. Na uwagę zasługuje fakt, że w samym kościele znajdziemy wiele zabytków, które są godne obejrzenia, między innymi ołtarz główny wykonany w roku 1512, gotycka chrzcielnica z wieku XIII, a także neogotyckie organy z 1899 roku. Do tego ciekawym eksponatem jest również obraz „Zmartwychwstanie” autorstwa A.F. Hauptnera oraz krucyfiks gotycki z XIV wieku, który został uratowany z pożaru kaplicy.

Dodaj komentarz