Jak leczyć hemoroidy i jakie są przyczyny powstawania żylaków odbytu.

Jak leczyć hemoroidy i jakie są przyczyny powstawania żylaków odbytu.

Żylaki odbytu zwane hemoroidami to chorobowe zmienione umiejscowienie splotów żył w odbycie.
Tworzeniu się hemoroidów sprzyjają zaparcia, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta także niektóre choroby oraz ciąża.
Objawiają się one uczuciem pieczenia, swędzenia, obrzękiem błony śluzowej, bólem a także bezbolesnymi krwawieniami żywą krwią.
Co pomoże kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości? Oto kilka wskazówek:

Właściwa dieta.

Dzięki spożywaniu w codziennej diecie dużej ilości błonnika pokarmowego, który jest obecny m.in. w otrębach, razowym pieczywie, płatkach owsianych, razowym pieczywie, mące z pełnego przemiału, warzywach i owocach z których najwięcej zawierają porzeczki i maliny, ziarnach słonecznika, pestkach dyni, suszonych morelach, suszonych śliwkach, suszonych figach, dużo błonnika zawiera także siemię lniane i nasiona chia.

Zmiana nawyków żywieniowych.

Posiłki spożywane powoli o stałych porach, w spokojnej atmosferze. dokładne przeżówanie pokarmu. Wskazane są małe porcje jedzenia kilka razy dziennie do tego picie dużej ilości płynów z czego najlepsza jest woda niegazowana.

Aktywność fizyczna.

Regularna aktywność fizyczna, ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka, spacer, jazda na rowerze, bieganie, nordic-walking, joga i inne ćwiczenia ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń mięśni brzucha.

Picie dużej ilości płynów.

Zwyczaj picia wody z cytryną z rana na czczo bardzo dobrze rozbudza przewód pokarmowy i wspomaga pracę jelit. Picie dużej ilości płynów z czego najlepsza jest woda mineralna niegazowana, woda z cytryną i miętą, herbata ziołowa, zioła, soki warzywne i warzywno-owocowe najlepiej świeżo wyciskane. W wyniku zwiększonej podaży błonnika pokarmowego zapotrzebowanie na wodę jest dużo większe niż podczas normalnego żywienia.

Ograniczenia dietetyczne.

Wskazane jest ograniczenie spożywania alkoholu oraz ostrych przypraw, nadmiernej ilości cukru, żywności wysoko przetworzonej oraz produkowanej z białej oczyszczonej mąki np. chleb pszenny.

Unikanie zaparć.

Unikanie sytuacji w których powstrzymywane jest parcie na stolec, dbanie o regularność wypróżnień i zdrowe jelita do podstawa prewencja powstawania zaparć, które mogą powodować powstawanie hemoroidów. Pomocne będę probiotyki syntetyczne do kupienia w aptece oraz naturalne występujące w kiszonkach oraz w kefirach i jogurtach probiotycznych.

Leki na hemoroidy.

Leczenie hemoroidów można wspomóc preparatami zmniejszającymi dolegliwości hemoroidalne które są dostępne w aptece bez recepty. Można stosować maści oraz czopki, w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości preparaty mogą zawierać substancje o działaniu znieczulającym, przeciwświądowym, uszczelniającym naczynia krwionośne, przeciwzapalnym, gojącym.

Może się zdążyć, że podczas parcia żylaki wypadną i nie da się ich z powrotem odprowadzić do kanału odbytu, wtedy konieczne będzie leczenie zabiegowe. Nigdy nie należy bagatelizować guzków krwawniczych. Konsultacja u lekarza jest wskazana zawsze kiedy w stolcu pojawi się domieszka krwi.

Dodaj komentarz