Jurajskie wędrówki: z wizytą w Rudawie

Jurajskie wędrówki: z wizytą w Rudawie

Wśród tych miejscowości jurajskich, którym warto się dokładniej przyjrzeć w trakcie wycieczki po okolicach Krakowa, na szczególne wyróżnienie zasługuje Rudawa. Co można zobaczyć na jej terenie? Jakie atrakcje mogą w tym miejscu oczarować rządnych wrażeń turystów?

Rudawa, dawniej otoczona bagnami i moczarami, w XII wieku stała się miejscem znanym z wydobycia rudy żelaznej. Wiadomo, że w XII wieku wieś ta stała się własnością kapituły krakowskiej, a jednym z jej pierwszych zarządców był krakowski kanonik. W czasach Władysława Jagiełły Rudawa otrzymała prawa miejskie, które zostały potwierdzone przez Kazimierza Jagiellończyka. W XVI wieku Rudawa rozwijała się pomyślnie, w XVII wieku sporą rolę odgrywał tutejszy dwór. Wiadomo, że w tym czasie zarządcą miejscowego majątku był biskup krakowski Tomasz Oborski, często reprezentujący krakowską kapitułę w sejmikach oraz na synodach. Ważnym wydarzeniem było przeprowadzenie przez Rudawę linii kolejowej (1847 rok) oraz budowa dworca kolejowego, przy którym na przełomie XIX i XX wieku powstała dzielnica willowa. Jednym z najważniejszych zabytków w tej części Rudawy jest “dom z wieżyczką”, czyli willa państwa Domańskich. Dlaczego ten obiekt jest tak ważny? Bo możliwość jego zobaczenia to wielka atrakcja dla każdego miłośnika literatury. Antonina Domańska była przecież nie tylko pierwowzorem Radczyni z “Wesela” Wyspiańskiego, ale i autorką tak ważnych dzieł, jak “Historia żółtej ciżemki” czy “Paziowie króla Zygmunta”. W domu tym w 1908 roku gościł sam Henryk Sienkiewicz, który w Rudawie poznał… Stasia Tarkowskiego. Był to jeden z miejscowych chłopców, który codziennie dostarczał pisarzowi porcję świeżego mleka. Ze względu na swe dzieje oraz tak ważnych lokatorów, willa ta jest ważnym punktem w programie wycieczki śladem znanych pisarzy oraz ważną atrakcją dla każdego, kto lubi odwiedzać miejsca związane z postaciami wyjątkowo zasłużonymi dla polskiej kultury. Inną osobą, która gościła w Rudawie, był Stanisław Smolka – profesor UJ i twórca krakowskiej szkoły historycznej, kojarzonej z dość krytycznym spojrzeniem na dzieje państwa polskiego.

Wiele ważnych wydarzeń związanych z Rudawą wiąże się z okresem II wojny światowej. Rudawa, jako jedna z wsi wchodzących w skład Generalnego Gubernatorstwa, miała stać się dla Niemców ważnym punktem obrony. Z tego też względu na terenie wsi oraz w jej najbliższej okolicy powstało sporo bunkrów, które do dziś można ujrzeć w pobliżu ważnych dróg. Są one ciekawymi zabytkami oraz atrakcjami, dzięki którym turyści coraz chętniej zaglądają do Rudawy.

Dodaj komentarz